Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır? Detaylı Bilgi - Bildiğim Kadar
İnternet

Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır? Detaylı Bilgi

<
bir web sitesi nasil klonlanir adim adim detayli anlatim
Written by admin

Merhabalar Bildiğim Kadar okuyucuları sizlere bu makalemizde internet ve teknolojinin popülasyonu ile yazılımcıların veya bu işe merak saran insanların aklına takılan bir web sitesi nasıl klonlanır, website klonlamak için gerekli olan diller ve bazı temel kurallardan sırasıyla bahsedeceğiz umarım sizler için yararlı bir makale olur keyifli okumalar dileriz.

Bir Web Sitesi Nasil Klonlanir
Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır?

Sıfırdan bir web sitesi oluşturduysanız, bunun karmaşık ve zaman alıcı bir proje olabileceğini biliyorsunuzdur. Renk paletinden navigasyona ve yükleme hızını optimize etmeye kadar dikkate alınması gereken pek çok unsur vardır. Üstelik bunlar sadece başlangıçtır.

Neyse ki sıfırdan başlamak genellikle gerekli değildir. Bunun yerine, var olan bir web sitesini veya bir web sitesinin bölümlerini klonlayabilir, klonlanan kodu gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirebilir ve yepyeni bir site elde edebilirsiniz. Bu süreç, bir web sitesi oluşturmanın çok daha verimli bir yolu olabilir. İster bir müşteri için ister kişisel portföyünüz için bir web sitesi klonluyor olun, klonlanmış bir web sitesiyle çalışırken akılda tutulması gereken bazı şeyler ve izlenecek bazı adımlar vardır. Bunları sizin için aşağıda derledik.

Web site klonlamak yasal mıdır?

Web site klonlamak hazır bir içeriği, indirip yeniden yükleyip kullanmak ile eş değerdir ve ciddi telif hakkı gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Web Site klonlarken telif hakkından nasıl kaçınılır?

Klonladığınız web sitenin elde ettiğiniz kaynak dosyalarını orjinalinden bağımsız bir şekilde kendinize özgün bir şekilde güncellemeniz takdirinde büyük bir olasılıkla problem teşkil etmeyecektir.

Web site klonlama işlemi Manuel mi Yapılmalıdır yoksa Program aracılığı ile mi?

Web site klonlama işlemi tamamen sizin kendi zevkinize kalmış bir durum isterseniz manuel bir şekilde dosyaları elde ediniz. İsterseniz program aracılığı ile otomatik bir şekilde kaynak dosyalarını çekiniz ama kişisel önerimizce manuel işlem yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Google Chrome Kullanarak Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır?

Google Chrome Kullanarak Bir Web Sitesi Nasil Klonlanir
Google Chrome Kullanarak Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır?

Web sitelerini klonlamanın bir yolu, geliştiriciler için doğrudan Chrome tarayıcısına yerleştirilmiş bir araç seti olan Google Chrome Geliştirici Araçlarını (DevTools) kullanmaktır.

Google Chrome’u kullanarak bir web sitesini klonlamak için şu adımları izleyin:

 • Sayfada bir öğe seçin.
 • Seçilen öğeye sağ tıklayın ve “İncele” seçeneğini seçin.
 • En üstte, sitenin HTML’sini görebilirsiniz.
 • Kaydırdıkça, sayfanın üstbilgiden altbilgiye kadar tüm öğelerini görebilirsiniz.
 • Öğeleri seçtiğinizde, maksimum genişlik ve kenar boşlukları gibi ayrıntıları gösteren CSS’i görebilirsiniz.
 • Sayfanın sağ üstündeki üç noktaya tıklayın ve o sayfayla ilişkili tüm dosyaları gösteren “Dosya Aç” seçeneğini seçin.
 • Style.css veya index.html gibi istediğiniz dosyayı yazın, ardından kodu seçin ve bir metin düzenleyiciye kopyalayın.

Bu yöntem JavaScript ile de çalışır. Öğeye sağ tıklayın, “İncele” seçeneğini seçin ve sayfadaki öğeler arasında gezinin. JavaScript dosyalarını bulduğunuzda bunları açıp metin düzenleyicinize kopyalayabilirsiniz.

HTML Nedir?

HTML Nedir
HTML Nedir?

HTML, Köprü Metni İşaretleme Dili anlamına gelir. Paragraflar, resimler ve madde işaretli listeler dahil olmak üzere bir web sayfasının yapısını oluşturmak için kullanılır. HTML, sayfanın bileşenlerinin belirli bir şekilde hareket etmesini sağlamak için öğeleri kullanır. Örneğin, metni paragraf olarak belirlemek için paragraftan önce <p> ve paragrafı sonlandırmak için </p> etiketini kullanırsınız. Parantez içindeki öğelere etiketler denir.

CSS nedir?

CSS Nedir
CSS Nedir?

Gördüğünüz gibi, bir web sitesini klonlama adımları oldukça basittir. Asıl iş, klonlanmış web sitesini değiştirmeye başlamaya hazır olduğunuzda gelir; bunu yapmak için HTML, CSS ve JavaScript’e hâkim olmanız gerekir.

Bazı Temel Kurallar

Website Klonlarken Bazi Temel Kurallar
Web site Klonlarken Bazı Temel Kurallar Nelerdir?

Web sitesini klonlama işlemi, web geliştirmede yaygın olarak kullanılır. Ama belli ki sadece başkasının web sitesini kopyalamak istemiyorsunuz, sonuçta kendi benzersiz sitenizi yapmak istiyorsunuz. Neyse ki başkasının dışa dönük çalışmalarını doğrudan kopyalamaktan kaçınmak için atabileceğiniz basit adımlar var.

Öncelikle, bir web sitesini klonlamayı, ince ayar yapabileceğiniz ve kişiselleştirebileceğiniz bir şablon gibi düşünün. Böylece bu şablon, başlangıç noktanız olabilir. Daha sonra bu şablona kendi fikirlerinizi ve tasarımlarınızı ekleyebileceksiniz. Buradaki fikir, web sitesini tamamen size ait kılmaktır, böylece endişelenecek yasal sorunlarınız olmaz.

Bu amaçla, bir siteyi klonladığınızda kopyalanan içeriğe dikkat edin. Herhangi bir yazılı veya görsel içeriği değiştirmeniz gerekecektir.

Karmaşık Bir Web Sitesini Klonlama

Karmasik Bir Web Sitesini Klonlama
Karmaşık Bir Web Sitesini Klonlama

Basit web sitelerinde muhtemelen yalnızca bir CSS ve HTML dosyası bulunur. Ancak Twitter gibi daha karmaşık sitelerde birkaç tane olabilir. Böyle bir siteyi klonlamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

HTML’yi kopyalamak için bir öğe seçin ve Devtools’u açmak için “İncele” seçeneğine tıklayın. Ardından üstteki “Kaynaklar” seçeneğine tıklayın. HTML’nin bu sekmede göründüğünü göreceksiniz ve onu kopyalayıp bir metin düzenleyicisine yapıştırabilirsiniz. Dosyayı bir .html uzantısı (\myfilename.html) olarak kaydedin.

CSS’i kopyalamak için Devtools’un üst gezinme çubuğundaki “Öğeler” seçeneğine tıklayın. Sayfanın ortasında CSS’i göreceksiniz. Kodu açacak olan main.CSS’e tıklayın. Kodu seçip kopyalayın, ardından metin düzenleyicinizde yeni bir sayfa açın ve CSS’i yapıştırın. Dosyayı bir .css uzantısıyla kaydedin.

Klonlanmış Bir Web Sitesi ile Çalışma

Kodu metin düzenleyicinize kopyaladıktan sonra, düzenlemeniz ve kendi kodunuzu oluşturmanız için hazırdır. Klonlanmış bir web sitesi ile çalışmak, canlı bir web sitesinin iç işleyişine bir göz atmanızı sağladığı için kodlamayı öğrenmenin de harika bir yoludur. Klonlanmış bir web sitesini düzenlerken kullanacağınız programlama dilleri şunlardır.

HTML, web sitelerine başlıklar ve paragraflar gibi temel yapılarını verirken, Basamaklı Stil Sayfaları veya CSS bu öğelere bir stil verir. Örneğin, CSS ile metninizin ve bağlantılarınızın boyutunu ve rengini değiştirebilirsiniz. Ayrıca kenar çubuklarıyla ilginç düzenler oluşturabilir ve CSS ile efektler oluşturabilirsiniz.

CSS, değiştirmek istediğiniz HTML öğesini seçen bir seçiciyle başlar. Örneğin, bir H1 başlığı için seçici olarak h1’i kullanırsınız. Bunu parantez { } izler.

JavaScript Nedir?

JavaScript Nedir
JavaScript Nedir?

JavaScript, web sitelerine daha fazla karmaşıklık eklemenizi sağlayan bir programlama dilidir. Bir görüntüyü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak, gerçek zamanlı güncellemeleri görüntülemek, ses veya video oynatmak, 3D grafikleri canlandırmak ve imleçle üzerine geldiğinizde bir düğmenin rengini değiştirmek gibi işlemleri yapmak için HTML ve CSS ile birlikte kullanılır. JavaScript ayrıca mobil uygulamalar oluşturmak, web sunucuları oluşturmak ve tarayıcı oyunları tasarlamak için de kullanılabilir.

Program ile Web Sitesi Klonlamak

Aşağıda ki sıralamada program ile web sitesi klonlayabileceğiniz bir kaç programı sizlere önermekteyiz. bu programlardan en uygun olanını deneme yanılma ile size uygun olan programı keşfedebilirsiniz.

 • HTTrack Website Copier
 • SurfOffline
 • SiteSucker
 • Web Site eXtractor

Program ile web sitesi klonlama arasında kullanım açısında basit ve çok popüler olan program HTTrack Website Copier uygulamasıdır.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan İnternetten Para Kazanma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment