Kripto Madenciliği İçin En İyi 5 Ekran Kartı 2022 - Bildiğim Kadar
Genel

Kripto Madenciliği İçin En İyi 5 Ekran Kartı 2022

<
Kripto Madenciliği İçin En İyi 5 Ekran Kartı 2022
Written by admin

Merhabalar değerli Bildiğim Kadar okuyucuları bu yazımızda sizlere Donanım Dünyasın’dan Kripto Para Madenciliği için kullanabileceğiniz en iyi 5 Ekran Kartını ve özelliklerini listeledik umarım sizler için yararlı bir makale olur keyifle okumanız dileğiyle.

Dünya genelinde hızla yayılan ve tahmin edilenden daha çok değer gören kripto paralar için insanlar, kripto madenciliği hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve madencilik için gerekli olan en iyi ekran kartlarını kendi sistemlerine dahil etmeye başladı.

Kripto piyasasında arada sırada dalgalanmalar meydana gelse de, mining (madencilik) yapan insanlar, kendi kurdukları veya topladıkları rigler ve sistemler sayesinde oldukça güzel gelirler elde etmektedir. Özellikle de kripto paraların dolar endeksli olması, Türkiye’de madencilik yapan kişilerin, büyük kazançlar elde etmesini sağlamaktadır. Fakat, unutulmamalıdır ki, GPU gücü ile yapılan madencilikte; kaliteli ve yüksek GB sahip ekran kartları ile daha fazla kazım yapabilir ve daha fazla kâr elde edebilirsiniz. Hangi ekran kartının daha iyi ve yüksek kazım yaptığını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Kripto Para Madenciliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kripto para madenciliği yapmak ekran kartına zarar verir mi?

Kripto para madenciliği yapacağınız ekran kartlarınızı düzgün bir şekilde Overclock (Hız Aşırtması) işlemi yaptığınızda bir problem olmayacaktır. Unutmayın ki Kripto para madenciliği yapılan ekran kartları, oyun oynanan ekran kartlarından daha az yorulur.

Kripto para madenciliğinin vergisi var mı?

Bildiğimiz üzere sadece Birleşik Krallık’ta mining’den elde edilen gelirler, Gelir vergisine dahil olmakla birlikte mining riglerinize sigorta yapma zorunluluğunuz bulunuyor. Ama Türkiye Cumhuriyetin de şuanlık bu ve buna benzer bir yükümlülük bulunmamaktadır.

Hangi kripto para madenciliği yapılır?

Kendinize ait ekran kartları ile kurmuş olduğunuz mining çitliğinizde ki cihazlar ile Bitcoin kazımı yapmanızı önermiyoruz, Bitcoin kazımı oldukça zor ve güçlü cihazlar gerektiren bir kripto para birimidir. Sizlere önerimiz ethereum veya dogecoin gibi alt coinlerin kazım işlemlerini yapmanızı önermekteyiz.

Kripto para madenciliği yapmak mantıklı mı?

CryptoRank‘ın yaptığı açıklamalara göre, Havuzda ki kişi sayısı oldukça arttığı için pastada ki pay sayısı azaldığından dolayı ve buna etken borsa dalgalanmaları, yüksek elektrik faturası gibi nedenlerden ötürü kripto para madenciliği kârlı bir iş olmaktan çıktığını açıkladı.

Kripto Madenciliği İçin En İyi 5 Ekran Kartı Listesi

Kripto madenciliği için ekran kartı seçimi yaparken madencilerin, çok dikkatli olması gerekir. Çünkü iyi ekran kartları, daha fazla güç ile daha fazla kazım yapar. Ayrıca ısınma ve bozulma gibi sorunlarının daha geç ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin, 6 GB kapasiteli bir ekran kartını altı ay kullanarak 10 MH/S elde edecekken, 8 GB kapasiteli bir ekran kartı ile 15 MH/S elde etmenin yanı sıra ömrü on ay olur. İşte sizler için sıraladığınız en iyi ekran kartları şunlardır;

1- NVIDIA RTX 3090

NVIDIA RTX 3090
NVIDIA RTX 3090

Hash gücü yüksek ekran kartı, daha fazla kazanç sağlar. RTX serisinin en güçlü ekran kartlarının başında yer alan RTX 3090, 125 MH/s kazım yaparak, madencilikten hem para kazanmanızı hem de zevk almanızı sağlar. Mining için gerekli olan belleği fazlasıyla karşılayan bu ekran kartı, 24 GB belleğe sahip olmanın yanı sıra 384 bit değerine ulaşmaktadır. Ayrıca GPU gücünden dolayı meydana gelen ısınmaya karşı hızlı soğutma özelliğinin bulunması, miningcileri hayran bırakmaktadır.

Teknik özellikleri:

 • Bellek Boyutu 24 GB.
 • Bellek Türü GDDR6X.
 • Bellek Hızı 2437 MHz.
 • Bellek Hızı (Efektif) 19496 MHz.
 • GPU Çekirdeği 10496 birim.

2- NVIDIA RTX 3080 Tİ

NVIDIA RTX 3080 TI
NVIDIA RTX 3080 Tİ

Mining ekran kartı fiyatları, ekran kartının teknik özelliklerine göre değişmektedir. En iyi ekran kartları, MH/s değeri yüksek olan kartlardır. İşte bu kartlardan biri de RTX 3080 Tİ. Bu ekran kartıyla 100 Mh/s elde ederek, yaptığınız işten kar elde edebilirsiniz. Çünkü, 10 GB belleği ile mining gereksinimlerini rahatlıkla karşılamaktadır. Sadece miningciler değil, oyun ve grafik gibi programlar içinde bu ekran kartı sıkça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bu ekran kartının eksileri arasında fiyat faktörü yer alsa da, artıları arasında; sessiz çalışma, yüksek soğutma gücü ve 3 fanlı olması çokça tercih edilmesini sağlamaktadır.

Teknik özellikleri:

 • Bellek Boyutu 12 GB.
 • Bellek Türü GDDR6X.
 • Bellek Hızı 1188 MHz.
 • Bellek Hızı (Efektif) 19000 MHz.
 • GPU Çekirdeği 10240 birim.

3- AMD RX 6800 XT

AMD RX 6800 XT
AMD RX 6800 XT

Ethereum madenciliği için en çok tercih edilen ekran kartları arasında bir de AMD’nin ürettiği RX 6800 XT modeli yer almaktadır. 65 MH/s kazım ile giderlerini karşılayan bu ekran kartı, mining için gerekli olan sistem gereksinimlerini fazlasıyla karşılamaktadır. Özellikle mining esnasında ekran kartlarının aşırı ısınmasını engellemek için yerleştirilen fanların sayısı, üretimde verimliliğin düşüşünü engellemektedir. 2022 güncel fiyatı ise 16,000.00 TL’dir.

Teknik özellikleri:

 • Bellek Boyutu 16 GB.
 • Bellek Türü GDDR6.
 • Bellek Hızı 2000 MHz.
 • Bellek Hızı (Efektif) 16000 MHz.
 • GPU Çekirdeği 4608 birim.

4- NVIDIA RTX 3060 TI

NVIDIA RTX 3060 TI
NVIDIA RTX 3060 TI

Mining için en iyi ekran kartı sunan RTX serisinin en düşük kazım performansı sunan ekran kartı RTX 3060 Tİ modelidir. Tabi bu modelin az kazım sunmasının nedeni; Bit, GUP ve belleğin yüksekliğine bağlıdır. Ancak 60 MH/s kazım yapan bu ekran kartının fiyatı da serinin diğer modellerine göre daha uygundur.

Teknik özellikleri:

 • Bellek Boyutu 8 GB.
 • Bellek Türü GDDR6.
 • Bellek Hızı 1750 MHz.
 • Bellek Hızı (Efektif) 14000 MHz.
 • GPU Çekirdeği 4864 birim.

5- AMD RX 5700 XT

AMD RX 5700 XT
AMD RX 5700 XT

Teknik özellikleri:

 • Bellek Boyutu 8 GB.
 • Bellek Türü GDDR6.
 • Bellek Hızı 1750 MHz.
 • Bellek Hızı (Efektif) 14000 MHz.
 • GPU Çekirdeği 2560 birim.

Her zaman en iyi ekran kartı fiyatları, orta kaliteli ekran kartlarından daha yüksektir. Fakat yüksek ekran kartları da MH/s değeri, belleği yüksek ve ısınma sorunu daha az olduğundan, daha fazla verim ve kullanım sunmaktadır. AMD RX 5700 XT serisi ise fiyatına göre orta seviyede bir ekran kartıdır. Çift fan ile hizmet veren bu ekran kartının belleği 8GB olduğundan, yeni başlayanlar için en uygun ekran kartıdır. Ayrıca bu ekran kartı ile 56,5MH/s elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, Kripto madenciliği yapmak için bazı sistemlerin toplanması gerekir. Ve tabi bunun için de belli miktarda bir sermayenin olması gerekir. Mining ile elde edilen kazancın az veya yüksek olması, sizin topladığınız ekran kartlarının, madencilik için gerekli olan bellekten daha yüksek olması gerekir. Çünkü yüksek özelliklere sahip kartlar, her zaman yüksek gelirler kazandırır. Fakat unutulmamalıdır ki, MH/s değeri yüksek kartlar, her zaman daha pahalıdır.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Lenovo Legion 5 Pro İnceleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment