Kürk Mantolu Madonna Özeti Analizi Karakterleri
Genel

Kürk Mantolu Madonna Özeti

<
Kürk Mantolu Madonna Özeti
Written by admin

Kürk Mantolu Madonna Özeti genellikle kitabı en baştan okumak istemeyenler için tercih ediliyor. Özellikle Kürk Mantolu Madonna Nın Sonunda Ne Oluyor? Kitabın sonu hiç kimsenin beklemediği şekilde gerçekleşiyor. Kürk Mantolu Madonna Karakterleri analizini de sizler için derledik.

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

1943 yılında gazetelerde parça parça yayınlanmaya başlayan Kürk Mantolu Madonna Özeti sizler için çıkardık.

Ana karakterimiz Rasim 20’li yaşlarda işsiz bir gençti. İşsizliğin vermiş olduğu sorunlarla boğuşurken birgün yolu eski arkadaşı Hamdi ile karıştı. Hamdi bir yerde müdür yardımcısı konumundaydı. Kendi çalıştığı yere Rasim’i de aldı. Hatırı sayılır bir maaş alan Rasim’in bu işten başka şansı yoktu.

Ankara’da az maaşla geçinmeye çalışan Rasim’in oda arkadaşı Raif Efendi’dir. Raif Efendi çevirmendir. Kendisinden birçok insan içe kapanık ve asosyal olduğundan söz etmişti. Tabi ki bu söylenenlerden Rasim’in de haberi vardı. Hatta o kadar hafta beraber kalmalarına rağmen aksini görememişti. 

Bir gün Raif Efendi bir çeviriyi geciktirince Hamdi bir hayli sinirlenir. Bu durumda bile Raif efendi sessiz kalıp susmuştu. Bunun üzerine Raif Efendi bir gün Hamdi’nin resmini çizer ve bunu Rasim görür. O kadar güzel yapılmış bir resimdi ki Rasim’in ilgisini çekmiş ve Raif Efendi Ye karşı bir ilgi oluşturmuştur.

Raif Efendi hastalandığı birgün Rasim işyerindeki çevirileri Raif Efendinin evine kadar getirir ve burada ailesiyle tanışır. Rasim burada da Raif Efendinin iş yerinki tavrından hiçbir farkının olmadığını görür. Bu durum aslında çevresindekilerin böyle gördüklerinden öteye kendisini böyle kabul edişiyle ilgilidir. Bu kabullenişin ardında yatan sırrı şimdilik sadece Raif Efendi bilir. 

Bir gün Raif Efendi ağır bir hastalık geçirir. Bunun üzerine Rasim’den iş yerindeki hatıra defterini getirmesini ve onu yok etmesini ister. Rasim’in ısrarları üzerine Raif Efendi hatıra defterini atmaktan vazgeçer ve Rasim’in okumasına müsaade eder. 

Hatıra defterinde Raif Efendinin unutamadığı bir anısı yazılıdır. Kendisinin Havran’da doğduğunu, babasının zeytincilik ile uğraştığını, fakir olduklarını ve kendisinin Almanya’ya sabun yapımını öğrenmek için gittiğini yazmıştır.

Lakin Raif Efendi Almanya’ya sabun yapımını öğrenmekten ziyade gezer, tozar. Bir gün resim galerisinde gördüğü kadın portresine aşık olur. Sürekli bir portreye bakmak için resim galerisini ziyaret eder. Portrenin üzerindeki kadın Kürk Mantolu Madonna Maria Puder ’den başkası değildi.

Yine günlerden bir gün portreyi incelerken Maria ile tanışır ve uzun süren arkadaşlıkları aşka döner. Bu sırada Raif Efendi babasının ölüm haberini alır. Bunun üzerine Türkiye’ye döner. Lakin Maria ile mektuplaşmaları devam eder. Uzun süren mektuplaşmalarının ardından Maria’dan artık mektup gelmemeye başlar. Bununla beraber Raif Efendi içe kapanır. Almanya’ya gittiğinde Maria’yı bulamaz ve Türkiye’de başka biriyle evlenir. 

Bir gün Ankarada bir otelde Maria Puder’in akrabası ile karşılaşır. Akrabası Maria’nın hamile olduğu sırada ciddi bir hastalık geçirdiğini ve doğum sırasında öldüğünü lakin kız çocuğu dünyaya getirdiğini söyler. Çocuğunu ve Maria’nın akrabası trenle uzaklaşırken Raif Efendi sadece bakakalmıştır.

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna’nın Sonunda Ne Oluyor?

Evet buraya kadar her şeyi anladığımızı düşünüyorum. Peki Raif Efendi sadece giden trenin ardından bakakaldı mı? Yoksa diğer trenle atlayıp kızına kavuşmak için yola mı koyuldu? Kürk Mantolu Madonna Nın Sonunda Ne Oluyor?

Maalesef her iki sonra Kürk Mantolu Madonna’nın sonu değil. 

Hikayenin sonunda Rasim okuduğu anı defterini tekrardan Raif Efendi’ye getirdiğinde Raif Efendi’nin vefat haberini almıştır. Yani Raif Efendi sonunda çok sevdiği Maria Puder ile başka bir evrende buluşmuştur.

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Karakterleri

Genel olarak Kürk Mantolu Madonna kitabında 4 karakter dikkatimizi çekmektedir. Rasim, Hamdi, Maria Puder ve Raif Efendi. Gelin hep beraber Kürk Mantolu Madonna Karakterleri hakkında detaylı bilgi sahibi olalım.

  • Raif Efendi: Sessiz, içe kapanık, esrarengiz, duygusal, aydın kişilik
  • Maria Puder: Feminist, modern, maskülen
  • Rasim: Meraklı
  • Hamdi: İnsanlara yukarıdan bakıyor

Kürk Mantolu Madonna Kitap Analizi

Kitapta iç hikaye, çerçeve hikaye ve geçiş noktası vardır. Burada iç hikaye anlatıcı, iç hikaye Raif Efendi’nin kendisi ve geçiş noktası da bu ikisinin karşılaşmasıdır.

Genel olarak kitapta 2 anlatıcı, 2 bakış açısı ve 2 zaman vardır. Zaman olarak zaman daralması ve zaman genişletmesi kullanılmıştır. Zaman genişletmesinde Raif Efendi’nin yürüyüşünün uzun uzun anlatılması ve zaman daralması ise Raif Efendi’nin çocukluğu olarak söyleyebiliriz.

Mekan ise Almanya ve Ankara’da geçmektedir. Almanya iç hikaye Ankara ise çerçeve hikaye diyebiliriz. 

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Kürk Mantolu Madonna Nın Ana Fikri Nedir?

Uzun zamandır popüleritesinden hiçbir şey götürmeyen Kürk Mantolu Madonna Nın Ana Fikri Nedir? Genel olarak kitapta bir yalnızlaşmadan söz ediliyor. Hikayede toplum içindeki yalnızlaşma, yabancılaşma ve aşk konularını ele aldığını söyleyebiliriz.

Kürk Mantolu Madonna Gerçek Hayat Hikayesi Mi?

Hikayede genel olarak aşk ve yalnızlaşma konuları ele alınıyor. Hikayeye dıştan bakıldığında aslında gerçek olma olasılığı olan bir hikaye. Peki Kürk Mantolu Madonna Gerçek Hayat Hikayesi Mi?

Geçtiğimiz senelerde Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali Maria’nın gerçek olduğunu dile getirdi. Sabahattin Ali hapisteyken bir arkadaşına yazdığı mektupta Maria’dan bahsetmiştir. Mektuplar kızı Filiz’in eline geçtiğinde aslında hikayenin gerçek olduğu ortaya çıkmıştır.

Peki Kürk Mantolu Madonna Kaç Yaş İçin Uygundur? Genellikle kitabın 13 yaş ve üzeri için uygun olduğu belirtilmiştir. Bizde kitabın tam anlaşılır olabilmesi için en az 16 yaşındaki insanların okuması gerekiyor.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Alanya Ücretsiz Kamp Yerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment