Kapat
trans cinayetleri politiktir
Gündem 78 0

Trans Cinayetleri Politiktir

Devlet hukuksal alanda transseksüellere karşı eşit davranmamakta, onları ötekileştirmektedir. Herhangi bir özel görüş kapsamında transseksüellerin katledilmesi, ani ve şüpheli trans cinayetlerinin üzerinin kapatılmaya çalışılması, katillere haksız tahrik indirimi uygulanması tamamen toplumsal cinsiyet algısına dayanmaktadır

trans cinayetleri politiktir 1

Trabzon da 2015 yılında geçekleşen bir trans cinayetinde sanık Vedat T.’ye ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verilmesine rağmen daha sonra sanığın, cinayeti ‘haksız tahrik’ adı altında işlediğini ve suçunu kabul ettiğini öne süren Heyet’in, Vedat T’nin cezasını 15 yıla indirmesi bu duruma bir örnek olarak gösterilebilir. Var olan toplumsal cinsiyet kalıplarına ve erkek egemen kültürün belirlediği kadın-erkek kimliğine uygun olmayanların cezalandırılırcasına katledildiği, suçluların indirim bile aldığı adalet kavramı içerisinde trans cinayetlerinin politik olduğu açıktır.

Her türlü güç, egemenlik, ezme ve ezilme ilişkisi toplumsal cinsiyet ayrımına dayanan ataerkil düşünce sisteminin araçlarından biri olduğu için politikse trans cinayetleri de aynı nedenden ötürü politiktir. Bu durumda trans cinayetlerinin tıpkı kadın cinayetleri ve homofobik tüm nefret cinayetleri gibi politik olduğunu tartışmasız bir şekilde kabul etmek ve hukuksal alanda yapılan bu ayrımcılığa karşı mücadele etmek gerekmektedir.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan YouTube Rus Kanalların Para Kazanmasını Yasakladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

{ectoor}

Kendini bildiğinden beri elinden bilgisayarı düşürmeyen oyun ve teknoloji bağımlısı, Yaklaşık 7 senedir İnternet ve bilişim alanında çalışmalar yapan birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Tespit Edildi!!!

Reklam engelleyici kullandığınızı tespit ettik, lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatınız.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock