Youtube Video Reklamları Ne Demektir? Niçin Youtube’da Reklam Vermelisiniz? - Bildiğim Kadar
İnternet

Youtube Video Reklamları Ne Demektir? Niçin Youtube’da Reklam Vermelisiniz?

<
Youtube Video Reklamlari Ne Demektir Nicin Youtubeda Reklam Vermelisiniz
Written by admin

Gerek kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi gerekse teknolojinin gelişmesinden dolayı reklam verilen alanlarda da farklılıklar baş göstermeye başlamıştır. Uzun seneler boyunca görsel ve yazılı medyada yerleşen reklamlar, son zamanlarda sosyal medya alanında önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca mobil kullanımda artış olması ve internet bağlantı hızlarının da gelişmesi ile birlikte dinamik reklamlar daha fazla gösterilmeye başlamıştır. Youtube da dünyanın en yaygın video arama motoru durumundadır ve video reklam denilince de akla gelen ilk platform olmayı başarmıştır.

Youtube Video Reklamları

Totalde bir milyardan fazla kullanıcısı olan Youtube’da bir günde milyonlarca saat video izlenmekte olup; her geçen yıl bir önceki yıla oranla izlenen video sayısı yarıdan fazla artış göstermektedir.  

Youtube video reklamları; youtube videolarında yayınlanan, izlenebilen veya geçilebilen ve kullanıcı tıkladığında söz konusu web sitesine yönlendiren bir reklam modelidir. Bu reklamlar tabletler, akıllı televizyonlar, masaüstü bilgisayarlar, mobil cihazlarda izlenebilmektedir. YouTube video reklamları Google Adwords hesabı üzerinden yapılmaktadır. Yani reklam yapacağınız videonuzun kesinlikle YouTube’da yüklü olması gerekiyor.

YouTube reklamı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilk beş saniyede reklamdaki mesajın verilmesidir. Yani marka ve logo ön planda olmalı ki izleyici ne reklamı olduğunu hemen anlayabilsin. Çünkü bir video izlerken araya reklam girdiğinde çoğu kişi reklamı atla butonuna tıklayarak reklamı sonuna kadar izlemiyor.

Niçin Youtube’da Reklam Vermelisiniz?

Niçin youtube reklamı vermeliyiz? sorusunun cevabını birçok açıdan değerlendirebiliriz. Youtube’da reklam vermenin birçok avantajı bulunmaktadır.  Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz.

Akıllı telefon ve tablet kullanımı giderek yaygınlaşmakta olup; her yaştan insanın elinde ya telefon ya da tablet mutlaka bulunmaktadır. Yani, youtube’da video izleme sayısında toplam trafiğin yarısından çoğu mobil cihazlardan gerçekleşmektedir.  Yani televizyon reklamlarından daha çok youtube reklamları izlenmektedir. Çünkü günümüzde akıllı telefonu olmayan insan neredeyse yok gibi. Otobüste, dolmuşta, evde, arabada, iş yerinde, parkta, alışveriş merkezinde her nerede olursanız olsun telefondan video izleyebilirsiniz. Bu da youtube’da reklam vermenin ne kadar kazançlı olacağının göstergesidir.

Öte yandan youtube dünyadaki en büyük ikinci arama motoru olduğu için ulaşılmak istenen hedef kitle oldukça geniştir. Hedef kitlenin geniş olması da youtube’da reklam vermenin avantajlı olmasını sağlamaktadır. Youtube de video izleyenlerin çoğu da bu reklamları kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak ücretsiz görüntülenme sağlanmış olur.

Youtube video reklamları, normal televizyon reklamlarına ya da google reklamlarına göre daha ekonomiktir. Tıklama başına maliyet biçiminde çalışır. Mesela yayın içi reklamlar beş saniyeden önce atlanamaz.

Youtube 80’den fazla ülkede hizmet vermekte olduğundan internet kullanıcılarının yüzde yüze yakını kendi dillerinde Youtube’da video izlemektedir. İşte bütün bu avantajlarından dolayı youtube’da reklam vermek revaçtadır. 

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Bilgisayardan Toplu SMS Nasıl Gönderilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment