Antidepresan Nasıl Bırakılır? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Antidepresan Nasıl Bırakılır?

<
Antidepresan Nasil Birakilir 1
Written by admin

Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan antidepresanların kullanımı günümüzde artmıştır. Ülkemizde, son 10 yılda antidepresan kullanımı 2 buçuk kat kadar fazlalaşmıştır. Ancak, yan etkileri de bulunan bu ilaçları tedavi sonrasında bırakmak da kolay olmayabilmektedir. İzmir psikiyatrist olarak, antidepresan kullanan bazı hastalar ilacı rahat bir şekilde kesebilirken bazı hastalar ise yoksunluk yaşayabiliyorlar.

Antidepresan Nasil Birakilir 2

Antidepresan En Kolay ve Sağlıklı Şekilde Bırakmak

İzmir psikiyatrist olarak, antidepresanlar hakkında verebileceğimiz en sağlıklı öneri, doktor kontrolü ve tavsiyesi ile antidepresan kullanımı sağlamak ve doktor kontrolü ile antidepresanı bırakmaktır. Antidepresan, birçok ruhsal rahatsızlığın etkisini azaltsa da uzun süreli kullanımlarda kişiler üzerinde derin etkiler bırakabilmektedir. Bu sebeple, hastaların çoğunluğu antidepresan kullanımı sonrasında yoksunluk sendromu ile birlikte hem ruhsal hem de fiziksel birtakım semptomlar ile mücadele etmek zorunda kalabilmektedirler. Bu sebeple, antidepresan kullanımının kişinin kendi tarafından kontrolsüz bir şekilde bırakılması önerilmez. İzmir psikiyatrist olarak ve genel tıbbi alanda ilacı bırakma yöntemlerinin başında ilacı azaltarak yavaş yavaş bırakmayı önerilmektedir. Aynı zamanda, 1 ile 4 hafta süresince ilacı yavaş yavaş kademeli bir şekilde azaltarak kullanımının bırakılması önerilmektedir. Aksi taktirde, antidepresan kullanan kişilerde çok sık görülen yoksunluk sendromları ile büyük mücadeleler verilebilir. Aynı zamanda, hastalardan hastaya da bırakma zorluğu ve süresinde değişiklik göstermektedir. Antidepresanı daha uzun sürelerde ve yüksek dozda kullanan kişilerde şiddetli yoksunluk eğilimi gözlemlense bile 3 ay içerisinde geçeceği ön görülmektedir. Bu gibi kişilere, İzmir psikiyatrist olarak tekrar ilaca başlamayı ve az miktarda alarak yavaş yavaş azaltmayı öneriyoruz.

  1. Antidepresan kullanımını azaltmak veya dozunu düşürmek
  2. Doktor kontrolüne başvurmak
  3. Fiziksel ve ruhsal duruma iyi gelecek egzersizler yapmak

Antidepresanı Bırakırken Faydalanabileceğiniz Egzersizler

Antidepresan kullanımının bırakılması durumunda hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelebilecek egzersizlerden faydalanarak bu süreci daha hafif ve huzurlu atlatmanız da mümkündür. Mutlu olmak da bu sürecin en büyük yardımcıları arasındadır. Yoga ve meditasyon, bilindiği üzere psikolojik duygu ve durumların zararlarını azaltan ve ruh pratiklerini sağlayan bir egzersizdir. Ek olarak, bu süreçte antidepresanın yoksunluk belirtilerini azaltmak ve yok etmek için kişinin kendine iyi gelen aktivitelerini yapmak ve sevdiği kişilerle vakit geçirmek de önemlidir ve İzmir Psikiyatrist olarak da önerilmektedir.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Dondurma Alırken Bunlara Dikkat Edin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment