Beyin İçin Faydalı Olabilecek Bazı Stres Tipleri - Bildiğim Kadar
Sağlık

Beyin İçin Faydalı Olabilecek Bazı Stres Tipleri

<
beyin
Written by admin

Kafanızın üzerinde bir ağırlık varmış hissine sebep olan yaklaşmakta olan ve sizi strese sokan o sınav tarihi Georgia Üniversitesi Genç Gelişim Enstitüsünde yapılan bir çalışmayla beyniniz için faydalı olabilir.

beyin stress

Psychiatry Research dergisinde yayınlanmış olan çalışmada düşük ve orta seviyeli stresin, insanın direnç kazanmasında ve depresyonun azalmasında yardımcı olacağını keşfetmişlerdir. Antisosyal davranış gibi zihinsel sorunların gelişmesini de azaltmaya yardımcı olacağı düşünülmektedir. Azdan orta seviyeye kadar olan stres, gelecekte karşılaşılabilecek stresli durumlarla başa çıkmada yardımcı olabilecektir.

Makalenin baş yazarı olan Asaf Oşri şöyle anlatıyor: “ Belirli seviyede stres alında çalışıyorsanız, daha verimli çalışan haline gelmeniz için yardımcı olacak müdahale mekanizmalarınız gelişebilir. Kendinizi düzeltebilir ve çalışmanıza yardımcı olabilirsiniz.”

Bir sınava hazırlanmak, iş yerindeki önemli toplantıya hazırlanmak ya da işi bitirmek için uzun saatler gereken çalışmalarda gelen stres, kişisel gelişiminizi arttırabilir. Örneğin bir reklamcının fikrinin reddedilmesi tarzını yeniden düşünmesine sebep olur. Fakat doğru miktardaki stres ile çok stres arasında ince bir çizgi vardır. Ayrıca Oşri “ Zor bir şeyi yapmaya devam etmeniz cildinizin nasır tutmasına benzer.” Diyor. Cildinize uyguladığınız bu baskı uyum sağlamak için tetikleniyor ancak bu miktar artmaya devam ederse cildiniz yara olur. Bu nedenle stresinizi doğru kontrol ettiğiniz sürece kendi gelişiminize ve sağlığınıza oldukça faydası olacaktır. Ne demiş atalarımız azı karar, çoğu zarar.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Gut Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment