Borsa Hesabı Nasıl Açılır? - Bildiğim Kadar
Finans

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

<
Borsa Hesabı Nasıl Açılır
Written by admin

Merhabalar Bildiğim Kadar okuyucuları bugün ki yazımızda Finans köşemizden Borsa hesabı nasıl açılır, Borsa hesabıyla alım-satım nasıl yapılır, Borsa hesabıyla neler yapılır vb. başlıklara yer verdik umarım sizler için yararlı bir yazı olur keyifli okumalar dileriz.

borsa hesabi nasil acilir min
Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa hesabı açmak için tercih edilen en güvenilir yol herhangi bir bankaya yatırım hesabı edinmek amacıyla başvuru yapmaktır. Borsada işlem yapmak isteyen kişi, öncelikle tercih ettiği bir bankadan vadesiz mevduat hesabı açtırmalı ardından yatırım hesabı açılışı için başvuru gerçekleştirmelidir. Borsada işlem yapmak isteyenler, ilk olarak Garanti BBVA, QNB Finansbank, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası şubelerinden vadesiz mevduat hesabı açtırabilirler. Hemen ardından bu vadesiz mevduat hesapları üzerinden “yatırım hesabı” oluşturmak istediklerini ilgili bankanın şubesine belirtmelidirler. Yatırım hesabı başvuru talep formunun ilgili banka şubesinde doldurulması, imzalanması ve teslimi ardından borsada işlem yapma imkanı sunan hesabın açılışı tamamlanır.

Borsa Hesabıyla Alım-Satım Nasıl Yapılır?

borsa hesabiyla alim satim
Borsa Alım Satım

Borsa hesabıyla alım satım yapmak oldukça pratiktir. Tercih ettiği bir bankadan borsa hesabı diğer bir ifadeyle yatırım hesabı oluşturanlar, bankanın mobil bankacılık uygulamasını kullanarak alım-satım emirlerini bankaya iletebilirler. Örneğin Garanti BBV, QNB Finansbank ve diğer bankalardan yatırım hesabı açanlar, bu bankaların mobil bankacılık uygulamasına giriş sağlayabilirler. Mobil bankacılık uygulamasından yatırım hesaplarını görüntüleyip, hisse senedi alım-satım işlem menüsüne erişim sağlayabilirler. İşlem menüsünden tercih ettikleri hissenin alınmasına veya satılmasına ilişkin emri rahatlıkla tanımlayabilirler. Verilen emir ardından banka sistemince gerekli işlem devreye alınır.

Borsa Hesabıyla Neler Yapılabilir?

borsa hesabiyle neler yapilabilir
Borsa Hesabıyla Neler Yapılabilir?

Bankalardan borsa hesabı açmak, hesaptaki birikimleri yatırım dünyasında değerlendirebilmeyi sağlar. Borsa hesabınızla (yatırım hesabı) yabancı ve yerli hisse senedi piyasalarında işlem yapabilirsiniz. Yatırım hesabınızdaki bakiyeyi, hazine bonosunda, eurobond ve özel sektör tahvili gibi sabit getirili menkul kıymetlerde değerlendirebilirsiniz. Yatırım hesabınız üzerinden VIOP’ta işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine, banka portföy yöneticilerinin önerdiği portföy ürünlerine, hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

Borsa Hesabı Sunan Bankalar Hangileridir?

Borsada işlem yapma imkanı sağlayan yatırım hesaplarının açılabildiği bankalar aşağıdaki şekilde sıralanır:

  • QNB Finansbank
  • Garanti BBVA
  • Vakıfbank
  • Fibabanka
  • Ziraat Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • ING Bankası
  • Yapı Kredi Bankası

Sıralanan bankaların size en yakın olan şubelerinden tercih ettiğinizi TC kimlik kartınızla ziyaret ederek, vadesiz mevduat hesabı ve borsa hesabı açmak amacıyla başvuru sağlayabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Japonya Asgari Ücret - 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment