Kapat
cilt bakimi tarihcesi
Sağlık 194 0

Cilt Bakımı Tarihçesi?

Yağlanma, güneş lekesi, sivilce, akne, cilt kuruluğu… Her ne olursa olsun cildimizi sağlıklı tutmak zorundayız! Bunun için ise bir çok yönteme başvuruldu. Çok eski dönemlerde dahi cilt bakımı bizim için koca bir sorundu. Milattan önce 300 bin yılına kadar devam eden güzellik tüyoları hala ayakta durmaya devam ediyor. Geçmişteki insanların ciltlerine önem vermesi 2000’li yıllara kadar taşıdı cilt bakımını. Çin, Antik Roma, Mısır… Bir çok yerde önem arz eden cilt bakımı tüm dünyaya yayıldı.

cilt bakimi

Cilt Bakım Rutini : Her sabah kalkıldığında soğuk suyla yüz yıkanmalıdır. Gün içerisinde yüze bakım yapmak yerine gün sonu yapılmalıdır. Çünkü güneşten gelen ışınlar yan etki yapabilir. En sağlıklısı güneş battıktan sonra gece yatmadan önce yapmaktır. Öncelikle cildimizi yıkama jeliyle, fırça yardımıyla yıkamalıyız. Ardından havluyla değil de peçete yardımıyla kurulamalıyız. Çünkü havlu yüzümüze birden fazla değiyor ve buda hijyenik olmuyor. Ardından maske kullanmalıyız. Bu kil olur, lekeleri gidermek için olur hiç fark etmez. Daha sonra eğer yaşımız 30’u geçtiyse vitaminlere başlamalıyız. Çünkü yaşlılık insan vücudundaki bazı şeylerin azalmasına yol açıyor.

Bu bakım her gün yapıldığında, tabi ki maske hariç, aynaya baktığımızda kendimizi mutlu hissedeceğiz. İnsanlarda zaten bakımı sırf bunun için yapıyor. Mutlu hissetmek için, aynaya baktığında kendilerini güzel görmeleri için. Birde herkeste görülen siyah nokta problemi var. Bunun nedeni makyaj yaptıktan sonra cildimizi iyi temizlemediğimiz zaman yüzümüzde makyaj kalıntıları kalıyor. Buda siyah nokta oluşmasına yol açıyor. Bunun önüne geçebilmek için ise siyah nokta bantları var. Mesela burun… Siyah noktanın en çok bulunduğu yer. Bandı burnunuza yapıştırdıktan sonra bir miktar bekleyip çekiyoruz. Bu burnumuzun üzerindeki hem ölü derileri hem de siyah tanecikleri alıyor.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Anksiyete "Kaygı" Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

{ectoor}

Kendini bildiğinden beri elinden bilgisayarı düşürmeyen oyun ve teknoloji bağımlısı, Yaklaşık 7 senedir İnternet ve bilişim alanında çalışmalar yapan birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Tespit Edildi!!!

Reklam engelleyici kullandığınızı tespit ettik, lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatınız.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock