Gut Hastalığı Nedir? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Gut Hastalığı Nedir?

<
gut hastaligi nedir 1
Written by admin

Gut hastalığı, özellikle bacak ve ayak eklemlerinde ağrıya neden olan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Eklemlerde şişme ve hassasiyet olarak ortaya çıkan bu hastalık hareketin kısıtlanmasına yol açar. Gut atakları aniden ortaya çıktığı için önceden önlem almak mümkün olmaz.

Ürik asit değerlerinin yüksek çıkması nedeni ile ortaya çıkan gut hastalığında üre kristalleri eklemlerde birikerek şişkinlik ve ağrıya yol açar. Kırmızı etin ve kabuklu deniz canlılarının fazla tüketimi ürat kristali üretimini hızlandırır. Bu nedenle gut hastalarının ürik asit birikime neden olan yiyeceklerden uzak duran bir beslenme şekli belirleyerek bunu yaşam tarzı haline getirmeleri gerekir.

gut hastaligi nedir 2

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığının belirtileri genelde diğer eklem hastalıkları ile karıştırılır. Bu nedenle gut hastalığının teşhisi geç konulur. Gut hastalığının dört ana belirtisi; eklemlerde kızarıklık, bacak ve ayak eklemlerinde görülen şişlik, hareketlerin kısıtlanması, şiddetli ve aniden ortaya çıkan eklem ağrısıdır.

Bu ana belirtiler herkeste aynı olmasa da genel anlamda bu dört belirti gut hastalığının tanısında önemli bir rol oynar. Söz konusu belirtiler ortaya çıktıktan sonra kan testleri ve görüntüleme testleri ile hastalığın kesin tanısı konulur. Kan testlerinde kandaki ürik asit değerlerine bakılır, ultrason ile de eklemlerde oluşsan meydana gelen doku hasarı tespit edilir.

Gut hastaları kırmızı et, işlenmiş et ürünleri, kabuklu deniz ürünleri gibi besinlerin tüketimini kısıtlamaya yönelik bir beslenme düzeni oluşturmalı ve buna ek olarak diyetisyen tarafından gut hastalarına özel hazırlanacak bir beslenme programı ile bunu desteklemelidir

Gut hastalığı tedavisinde kişilerin tıbbi geçmişi ve yaşadığı belirtiler dikkate alınmalıdır.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Kurban Eti Nasıl Saklanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment