İltihaplı Romatizma Nedir İltihaplı Romatizma Neden Olur
Sağlık

İltihaplı Romatizma Nedir

<
İltihaplı Romatizma Nedir
Written by admin

İltihaplı Romatizma Nedir bir diğer adı romatoid artrittir. Peki İltihaplı Romatizma Neden Olur aslında birden fazla nedeni vardır. Bununla beraber halk arasında genellikle İltihaplı Romatizma Diğer Adı ile bilinmektedir. Genellikle İltihaplı Romatizma Tedavisi kişiye özgüdür. Bununla beraber İltihaplı Romatizma İlaçları da kişinin belirtilerine göre verilir. 

Gelin hep beraber İltihaplı Eklem Romatizması Tehlikeli Midir? ve İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi edilebilir mi diye göz atalım.

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Nedir

Özellikle ellerde, ayaklarda, bileklerde ve dizlerde olmak üzere eklemlerde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Peki İltihaplı Romatizma Nedir gelin daha detaylı şekilde göz atalım.

Günümüzde tedavisi mümkün olan ve birçok yöntem ile teşhisi konulan İltihaplı Romatizma Diğer Adı ile romatoid artrittir.

Genelde çok sigara içmek, aşırı fiziksel egzersiz, uyku sorunu ve fazla kilo gibi nedenler iltihaplı romatizmayı arttıran nedenler arasındadır.

Bununla beraber tedavide fizyoterapi ve iltihaplı romatizma olan bölgedeki kasların güçlenmesi oldukça önemlidir. Bu serüvende size uzman hekiminiz eşlik edecektir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri

Öncelikle belirtilerini kendinizde aramadan önce bir uzmana teşhis koydurmanız gerekmektedir. Çünkü sizde olan her belirt iltihaplı romatizma olmayabilir. Peki İltihaplı Romatizma Belirtileri Nedir? gelin maddeler halinde bir bakalım.

 • Eklemlerde şiddetli ağrı ve ödem
 • Genelde 3’den fazla eklemde ağrı
 • Eklem bölgelerinde kızarıklık
 • Aşırı yorgunluk hissi
 • Eklem hareketlerinde zorluk

Bunlarla beraber genellikle en erken İltihaplı Romatizma Belirtileri eklem bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi olur. Bunlara ek olarak tedavi sağlanmadığında durum oldukça ilerler. Aynı zamanda bölgeye özgü belirtilerde gösterebilir. Bunlar gözlerde kuruma veya kuru öksürük gibi.

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Neden Olur

Tıpkı diğer hastalıklar gibi iltihaplı romatizmada birçok nedenden ötürü olabilir. Gelin İltihaplı Romatizma Neden Olur sorusunun maddeleriyle göz atalım.

 • Ailede iltihaplı romatizma hastalığının olması
 • Sigara içmek
 • Obezite 

Tabi ki bunlar net olarak iltihaplı romatizmanın nedenleri değildir. İltihaplı romatizma hastalığının net olarak bir nedeni bilinmemektedir. Lakin 30-50 yaş arasındaki kadınlarda daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. 

Peki İltihaplı Romatizma Nasıl Başlar? Hastalık bağışıklık sisteminin eklemlerin yüzeyinde yer alan hücreleri sanki vücuda ait değilmiş ve yabancıymış gibi anlayıp ona savaş açtığında başlar. Daha sonrasında çeşitli belirtiler meydana gelir.

İltihaplı Romatizma Tedavisi

Öncelikle uzman bir romatolog tarafından doğru teşhisin konuşması önemlidir. Daha sonrasında kişiye özgü bir İltihaplı Romatizma Tedavisi başlatılır. Bu tedavi genellikle kişinin belirtilerine azaltmaya ve hastalığı iyileştirmeye yönelik yapılır.

Ek olarak yine belirtilerinize uygun olan İltihaplı Romatizma İlaçları doktor size yazacaktır. Bunlarıda eksiksiz ve zamanında kullanmak tedavi için oldukça önemlidir. Bu ilaçlar antiinflamatuar, kortikosteroidler, immünosupresanlar veya biyolojik ajanlar olabilir.

Tüm bunlarla beraber fizyoterapide tedavide büyük önem arz eder. Özellikle burada akıllarda fizyoterapi ile İltihaplı Romatizma Nasıl Tedavi Edilir? sorusu uyanıyor. 

Fizyoterapi bölgedeki kasların güçlenmesi ve şekil bozukluğunun meydana gelmesini önlemek amacıyla yapılır. Yani tedaviyi destekler

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

Bir hastalık için bitkisel tedavi arıyorsanız doktorunuzun verdiği ilaçları bırakmadan uygulamanız gerekmektedir. Aşağıda İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi için İbrahim Saraçoğlu’nun kür tarifini paylaşıyoruz. 

İlk 1 hafta boyunca 30 adet kurutulmuş kiraz sapını 1.5 su bardağı klorsuz suyun içerisinde kaynatın. Kaynayan karışımın içerisinde 4 dakika sonra ısırgan otu ilave edilir 3 dakika da o şekilde kaynamalı. Sonrasında ocaktan alın, süzün ve ılıyınca günde 2 defa tüketin.

Daha sonra 1 ay boyunca akşamları karabaş çayı için.

İltihaplı Eklem Romatizması Tehlikeli Midir?

Her hastalık tedavi edilmediğinde tehlikelidir. Bu durum İltihaplı Eklem Romatizması Tehlikeli Midir? Sorusu içinde geçerlidir.

İlaçlar kullanılmadığında ve erken teşhis konulmadığında iltihaplı romatizma hastalığı istenmeyen boyutlara ulaşabilmektedir. Özellikle birçok organı ve eklemi etkilediği için önemli bir hastalıktır.

Organlar demişken İltihaplı Romatizma Hangi Organlara Zarar Verir? Genellikle cilt, gözler, akciğer kalp ve kan damarları bu durumdan etkilenir. Lakin kullandığınız ilaçlar ve doğru tedavi ile hiçbir organınıza zarar gelmez.

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Geçer Mi

Doktorunuz tarafından kesin bir tanı konduktan sonra uygulanan tedavi hastalığı bitirmek ve belirtilerini azaltmak amacıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla İltihaplı Romatizma Geçer Mi sorusunun cevabı tamamen size bağlıdır.

Doktorunuzun size tavsiye ettiği her şeyi uyguladığınızda tedavinin sonuna bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Lakin bazı kaynaklar için İltihaplı Romatizma Biter Mi? Sorusunun cevabı hastalığın kesin bir tedavisinin olmadığını dile getirdikleri için bitmez.

İltihaplı Romatizmayı Ne Tetikler?

Her hastalıkta olduğu gibi iltihaplı romatizma hastalığında da bazı yenen besinler hastalığı tetikleyebilir. Peki İltihaplı Romatizmayı Ne Tetikler? Gelin maddeler halinde aşağıda göz atalım. 

 • İşlenmiş ve paketli gıdalar
 • Şekerli ve gazlı içecekler
 • Aşırı et yemek
 • Yağlı besinler

Bu yukarıda saydıklarımızı tükettiğinizde iltihaplı romatizma hastalığınız da artış meydana gelebilir. Daha çok vegan ve hafif beslenmeye özen gösterin.

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizma Nedir

İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir

Doktorunuzun size önermiş olduğu ilaçların yanı sıra evde tedaviye destek olmak amacıyla İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir sorusunun cevabını sizler için listeledik. Aşağıda doktorunuzun verdiği ilaçlara ek olarak kullanabileceğiniz bazı besinleri maddeledik.

 • Yumurta
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Zencefil
 • Nar
 • Keten tohumu

Aşağıda iltihaplı romatizma hastalığı ile ilgili en çok aranan soruların cevaplarını derledik.

Zeytinyağ Iiltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

İçerisinde bol miktarda faydalı yağ asitlerini ve E vitaminini bulunduran Zeytinyağı aynı zamanda ağrı kesici etki görmektedir. Üzerine herhangi bir araştırma yapılmasıda doğal Zeytinyağ Iiltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Sorusunun cevabı evet olabilir. Lakin kullanmadan önce ne kadar kullanmanız gerektiğini hakkında doktorunuzdan bilgi almayı unutmayın.

Kekik Suyu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Özellikle kan dolaşımını düzenleyip kan şekerini düşürmesi ile bilinen Kekik Suyu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Bu soru hakkında herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Lakin kekik suyunun eklem ağrılarını geçirdiği bilinmektedir. Dolayısıyla doktorunuzun verdiği ilaçları bırakmadan kekik suyu tüketebilirsiniz.  

Zencefil İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Kur’an’da adı geçen tek baharat olarak bilinen zencefil özellikle damar tıkanıklığının önlenmesi ve iltihap sökmesiyle biliniyor. Peki Zencefil İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Zencefil kan damarlarını genişletme görevi görür. Buda romatizma ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Yan etkileride oldukça fazla olan zencefil doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.

İltihaplı Romatizmaya Isırgan İyi Gelir Mi?

Isırgan genellikle iltihap sökücü ve ağrı kesici olacak bilinir. Peki İltihaplı Romatizmaya Isırgan İyi Gelir Mi? Isırganı güzelce kaynattıktan sonra hastalıklı bölgeye uyguladığınızda ağrının azaldığı görülmüştür. Bununla beraber doktorunuzdan ısırgan otu ile ilgili bilgi almayı unutmayın.

Tarçın İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Tarçın içerisinde bol miktarda flavonoidler barındırmaktadır. Buda vücuttan iltihabın azalmasında büyük rol oynar. Peki Tarçın İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Günlük doz aşılmayacak şekilde tarçını iltihaplı romatizma tedavisinde uygulayabilirsiniz. Lakin siz yinede doktorunuza danışmayı unutmayın.

Ceviz İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Özellikle cevizi içerisinde bulundurduğu omega 3 yağ asitlerinden biliyoruz. Aynı zamanda Ceviz İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Sorusunun cevabına ise evet diyebiliriz. Mutlaka günde en az 1 ceviz yemeyi ihmal etmeyin.

Maden Suyu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Mineralli su olarak da bilinen Maden Suyu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Genellikle spor sonrasında maden suyunun içilmesi öneriliyor. Aynı zamanda ishal olduğunda da. İltihaplı romatizma tedavisinde destekleyici olup iltihabın azalmasına yardımcı olabilir. 

İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir Sıcak Mı Soğuk Mu?

Her ikiside aslında iltihaplı romatizmaya oldukça iyi gelmektedir. Siz kendinizde İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir Sıcak Mı Soğuk Mu? Sorusunun cevabını bulabilmek için hassas olmayan bir bölgenizde deneme yapmanız gerekmektedir. Başkasına iyi gelen size gelmeyebilir.

Kaplıca Suyu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Kaplıca suyu aynı zamanda termal su olarak da bilinir. Termal suyun birçok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından açıklanmıştı. Peki Kaplıca Suyu İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Evet bu soruyuda Prof Dr Ömer Kuru onaylamıştır. 

Türk Kahvesi İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Günlük olarak 1 fincan sade türk kahvesini uzmanlar içmemizi öneriyor. Lakin iltihaplı romatizma hastaları içinde bu durum geçerli mi? Türk Kahvesi İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Maalesef iltihaplı romatizma hastalığından muzdarip kişilerin kahve tüketmemesi gerekmektedir. 

Süt İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Sütün içerisinde kazein denen bir madde bulunmaktadır. Bu kazein maddesi insanlarda kemik ağrılarını ve eklem iltihaplarını arttırmaktadır. Dolayısıyla Süt İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Sorusunun cevabı hayırdır. Teşhis konduktan sonra süt içmeyi bırakmalısınız.

Patates İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş özellikle iltihaplı romatizma hastalığında özellikle şiddetlendiği dönemlerde patates tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Patates İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Sorusunun cevabına hayır diyoruz.

Domates İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Tıpkı patatesteki gibi Domates İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Sorusunun cevabı da hayırdır. Özellikle şiddetlendiği zamanlarda domatesten uzak durmanız gerekmektedir. 

Karanfil İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Karanfil iltihap sökme özelliği ile popüler olan bir bitkidir. Peki Karanfil İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Doktor kontrolünde karanfil çayı kullanabilirsiniz. Lakin karanfilin yan etkilerine maruz kalmamak için doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yoğurt İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi?

Yoğurt özellikle kemikler üzerinden oldukça etkilidir. Yoğurt İltihaplı Romatizmaya İyi Gelir Mi? Özellikle ev yapımı yoğurdu tüketebilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Soğan Suyu ile Kisti Eriyenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment