İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli - 3 Öneri
İnternet

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

<
İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli
Written by admin

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli Harika bir reklam ile işlerinizi büyütebilir, popülerlik kazanabilir, büyük kitleler toplayabilirsiniz. İnstagram Reklam Verme burada tamda sizin işinize yarayacak.

Aşağıda merak edilen Instagram En İyi Reklam Nasıl Verilir? ve Instagram Reklamı Nasıl Etkili Olur? gibi merak edilen soruları kaleme aldık.

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Gerek hedef kitlenizi büyütmek için, gerekse e-ticaretinizi genişletmek için reklam verme ihtiyacında olabilirsiniz. Peki İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli? Gelin hep beraber dikkat etmeniz gereken 3 önemli noktaya bir göz atalım.

Reklam Sürenizi Uzun Tutun

Bu sanırım yapılan en büyük hatalardan bir tanesi. Instagram reklamınızı onayladıktan sonra kitlelere ulaşması ortalama olarak birkaç günü bulabilir. 

Dolayısıyla 1 günde 100 TL’lik reklam vermek yerine sürece 5 güne yayarak 20 TL’lik reklamlar verin.

Instagram algoritmasında örneğin verdiğiniz 100 TL’lik reklama gün içerisinde belirli bir kitlenin önüne sunuluyor. Yani algoritma verilen 100 TL’yi harcamak için elinden geleni yapıyor. Böyle olunca da hedef kitleniz oturmamış oluyor.

Lakin 5 gün boyunca reklam verirseniz Instagram algoritması reklamınızın kime uygun olacağını bu 5 gün içerisinde anlıyor.

Hedef Kitlenizi Çok Dar ya da Çok Geniş Tutmayın

Hedef kitlenizi belirlemeniz oldukça önemlidir. Hangi hedef kitlesine hitap etmek istiyorsunuz? Sizin reklamınızla hangi kitle en çok ilgilenir? Gibi soruların cevaplarını bulun.

Daha sonrasında hedef kitleye nokta atışı atmaya çalışın. Burada sizinle aynı reklamı veren kişilerin reklamlarını inceleyebilirsiniz.

Otomatik Reklam Vermeyin

Birçok insan için otomatik reklam oldukça pratik olabilir. Özellikle satış yapmak istiyorsanız otomatik reklamı kullanmayın. 

Otomatik reklam kullandığınızda algoritma kime göstereceğini öğrenemiyor. Dolayısıyla manuel ayarlanan reklamlarda daha fazla kitleye hitap etme şansınız var.

Belki herkese hitap eden bir ürünün satışında otomatik reklama şans verebilirsiniz. Örneğin telefon kılıfı gibi. Lakin takipçi kitlenizin orijinal olmasada dikkat edin. Diğer türlü paranız boşa gidecek ve istediğiniz hedefe hitap edemeyeceksiniz.

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

Instagram En İyi Reklam Nasıl Verilir?

En kaliteli hazırlanan reklam kadar işinize yarayan hiçbir şey yoktur. Bununla satışlarınızı arttırabilir, kitlenizi büyütebilir ve popülerlik yakalayabilirsiniz. Burada Instagram En İyi Reklam Nasıl Verilir? Sorusunun cevabını sizin için kaleme aldık. Gelin bakalım.

Öncelikle reklam verebilmek için hesabınızın işletme hesabı olması gerek. Bunuda:

  • Ayarlar – Hesap – Hesap türünü değiştir – Profesyonel hesaba geçiş yap

İnstagramda öne çıkar butonuna bastıktan sonra adım adım size aşağıdakiler gösterilecektir. Detaylı bir şekilde ne yapmanız gerektiğini maddeledik.

Hedef Kitle Seçimi

Karşınıza ilk hedef kitle seçimi gelecektir. Burada 3 madde söz konusu.

  • Daha fazla profil ziyareti
  • Daha fazla internet sitesi ziyareti
  • Daha fazla mesaj

Genellikle ürün satışında daha fazla profil ziyareti tavsiye ediliyor. Zaten Instagram’da reklam veren kullanıcıları en çok bunu kullanıyor.

Daha fazla internet sitesi ziyaretinde ise maliyetlerin artması söz konusu olacağı için genellikle tercih edilmemektedir.

Son olarak daha fazla mesaj bölümünde insanların sizinle doğrudan iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin ürün hakkında bilgi, fiyatı vs konular için.

Hedef Kitleni Tanımla

Burada reklamı kendiniz mi oluşturmak isterseniz yoksa otomatik mi olsun? sorusuna cevap vermeniz gerek. Otomatik reklamlar genelde önerilmez. Biz size önce kendiniz oluşturabileceğiniz reklamdan bahsedeceğiz.

Doldurduğunuz alanların hedef kitlenize hitap ettiğine emin olun. 

Örneğin gelinlik satışı yapıyorsanız ceket tanımlamak manasız olacaktır. Aynı zamanda yaş kısmında da ortalama evlilik yaşını seçebilirsiniz. Cinsiyet ise kadınlar olmalıdır.

Otomatik reklamlar genelde orijinal takipçileri olan kişiler tercih edebilir. Akrabalarınız sizi takip ediyorsa algoritma akrabalarınıza benzer kişilerin önüne reklamlarınızı düşürecektir. Buda

Bütçe ve Süre

Burada 1 günlük reklam vermek yerine bütçenizi günlere bölerek daha uzun reklamlar tercih edin. Böylece algoritma sizin hedef kitlenizi anlayabilecek ve nokta atışı yapmanıza yardımcı olacak. 

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

İnstagram Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli

Instagram Reklam Vermek İşe Yarar Mı?

Genellikle insanlar kısa zamanda doğru kişilere ulaşabilmek için reklam verme yönteminden yararlanılır. Peki burada Instagram Reklam Vermek İşe Yarar Mı?

Doğru stratejilerle hazırlanan bir reklam sizin kısa zamanda hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Yanlış veya eksik verilen reklamlar ise sizi oldukça geriletecektir. Kendiniz yapamıyorsanız bir bilenden yardım almak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Kaliteli Backlink Nasıl Satın Alınır? başlıklı makalemizde backlink satın al hakkında bilgiler verilmektedir.

About the author

admin

Leave a Comment