Klimasız Olarak Serinlenme Yöntemleri Nelerdir? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Klimasız Olarak Serinlenme Yöntemleri Nelerdir?

<
Klimasiz Olarak Serinlenme Yontemleri Nelerdir
Written by admin

Yaz ayının iyiden iyiye kendini hissettirdiği şu günlerde, serinlemek isteyenler hemen klimalara sarılıyor. Fakat klimalarında serinletmesinin yanında olumsuz taraflarının olduğunu herkes tarafından biliniyor. Peki, klimasız olarak bu yaz sıcaklarında serinlemek mümkün müdür? Sizler için araştırdık bakalım neler ortaya çıkmış.

Klimasiz Olarak Serinlenme Yontemleri Nelerdir 2

Klimasız Serinlenme Yöntemleri Nelerdir?

1-Öncelikle evin içinde dolaşımı sağlamak için vantilatör veya tavan pervanesi kullanmak ile işe başlamak gerekiyor. Vantilatör çalışırken kapıyı açmakta serinlemek açısından önemli oluyor. Ayrıca serin olan yaz akşamlarında bütün pencereleri açmakta hava dolaşımı için önemlidir.

2-Sudan faydalanmayı unutmayın. Kovalara su koyarak ayaklarınızı ıslatabilir, ıslak havlu ve bandanaları baş ve omuzlar üstüne koyarak serin olabilirsiniz. Duş almayı unutmayın, soğuk su dolu bir şişeden de kendinize su püskürterek serinleyebilirsiniz.

3-Sıcak havalar yükseldiği için siz aşağı katlarda yaşamaya çalışın. Özellikle bodrum katlar sıcaktan kaçış için önemli bir mekan olabilir.

4-Sıcaklık yayan kaynakları ortalardan kaybedin. Ampülleri, açık bilgisayarları ortalardan kaldırın. Ocak kullanmayın taze yiyecek yiyin.

5-Bir miktar suyu vücutta tutun. Bol su için. Su içmek için susamayı beklemeden su için.

6-Kafein ve alkol almayın, bu iki madde dehidrasyonu neden olur.

7-Sıcak dayanılmaz bir hale gelmişse, bu sıcak saatlerde klima olan halka açık yerlere gidin.

8-Isıyı arttıracak büyük porsiyonlu veya fazla proteinli yemeklerden uzak durun.9-Sıcaklıkla ilgili durumlar, güneş çarpması ve sıcağa bağlı rahatsızlıklar konusunda bilginiz olsun, acil durum olursa ambulans çağırın, hastayı serin tutun.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Egzersiz Yapmak İçin Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment