Kurban Eti Nasıl Saklanır? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

<
kurban eti nasil saklanmalidir 1
Written by admin

Kurban Eti Nasıl Saklanmalıdır?

Her yıl Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlar bize sadece manevi huzur vermekle kalmıyor, aynı zamanda uzun süre tüketebileceğimiz et ve et ürünleri de veriyor. Bu özel günlerin yanı sıra bizler, yakınlarımız ve sevdiklerimiz tarafından tükettiğimiz bu sağlıklı eti daha uzun süre kullanabilmemiz için saklamamız gerekiyor.

kurban eti nasil saklanmalidir

Vakumlu torbalar kullanmalısınız

Birçok kişi eti dondurucuda paketlerken ve saklarken naylon poşetler kullanır. Ancak burada yapılacak en iyi şey eti vakumlu torbalarda saklamaktır. Torbalardaki hava emilmezse torbada kalan bakteriler çoğalarak eti bozabilir. Bunu önlemek için torbanın içindeki havayı emerek eti bu şekilde saklamanız gerekir.

Derin dondurucuda saklamalısınız

Kurban eti kesildikten sonra eti uzun süreli ve sağlıklı bir şekilde saklamanın yolu derin dondurucuya koymaktır. Ayrıca herhangi bir et ürününü uzun vadede sağlıklı tutmanın tek yoludur. Burada dikkat etmeniz gereken şey, dondurucudan çıkardığınız et parçasını tekrar dondurup çıkarmak zorunda kalmamanızdır. Eti eve getirdikten sonra yemek isterseniz ayırıp küçük parçalara ayırıp kızartmalısınız. Kurban etini ileride yiyebileceğiniz porsiyonlarda hazırlayıp dondurmanız gerekecektir. Toplu ve tek parça halinde dondurursanız, çözüldüğünde hepsini bir kerede kullanmak zor olabilir. Onları küçük boyutlara koymalısınız.

Sıcaklık ayarının uygun olduğundan emin olmalısınız

Kurban etini derin dondurucuda saklarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise dondurucunun sıcaklığıdır. Uzmanlara göre beklenen sıcaklık -18 santigrat derece. Dondurulmuş bile olsa bu eti uzun süre saklamamalı ve hemen tüketmelisiniz. Ortalama olarak 3-4 ay boyunca derin dondurucudaki tüm etleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Etlerin arasına pişirme kağıdı koyabilirsiniz

Kestikten sonra aldığınız pirzola, biftek veya kıyma gibi ürünleri dondurucuya koyarken dilimlerin veya parçaların arasına pişirme kağıdı koymak da çok önemlidir. Bu, etin yapışmasını önleyecek ve daha uzun süre sağlıklı kalacaktır. Böylece bir seferde bir parça alabilir ve diğerini dondurucuya istediğiniz ve ihtiyacınız olan miktarda koyabilirsiniz. 

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı Tarihçesi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment