Mitoloji Nedir? - Bildiğim Kadar
Kapat
Reklam Alanı
mitoloji nedir1
İnternet 0

Mitoloji Nedir?

Mitoloji, mit çalışmasına atıfta bulunur veya belirli bir kültür veya toplumun mitlerinin bir koleksiyonuna atıfta bulunmak için kullanılır. Mit kelimesi, hikaye veya kelime anlamına gelen Yunan mitosundan türemiştir. Mitler, eski insanların dünyanın anlamadıkları yönlerini açıklamak için yarattıkları anlatılardır. Doğal ve doğaüstü fenomenler, evrenin yaratılışı ve insan uygulamalarının veya kurumlarının kökeni, mitolojinin açıklamaya çalıştığı konulardır. Genellikle, açıklanamayan fenomenler, tanrıların veya diğer doğaüstü figürlerin eylemlerine atfedilir.

mitoloji nedir2

Yaratılış hikayeleri, evrenin varlığını açıklamaya çalışan bir mitoloji türüdür. Bu anlatılar hemen hemen tüm bilinen toplumlarda görülür ve Dünya’yı ve insanlarını yaratan bir tanrı veya tanrılar grubunun eylemlerini içerir. Örneğin Hıristiyanlıkta, İncil’deki Yaratılış kitabı, Tanrı’nın Dünya’yı nasıl yarattığının ve sonra onu dolduracak ilk erkek ve kadını nasıl yarattığının hikayesini anlatır. Eski Mısır’da, Dünya, kaosu ve yaşamın veya düzenin yokluğunu temsil eden Nu adlı bir su kütlesinin sürekli taşmasıyla yaratıldı. Avustralya’daki Aborjin halkları arasındaki yaratılış mitolojisi, Dünya’yı ve ilk hayvan ve insan sakinlerini doğuran bir gökkuşağı yılanının hikayesini anlatır.

Eski toplumlar, doğal fenomenler gibi dünyalarının diğer yönlerini de açıklamak için mitolojiyi yarattılar. Yunanlılar, güneşin gökyüzündeki yolunun, arabasını süren güneş tanrısı olarak da adlandırılan tanrı Apollon olduğuna inanıyorlardı. Aynı şekilde deprem, fırtınalı denizler gibi doğal afetlerin de Yunan okyanus tanrısı Poseidon’un üç çatallı çatalıyla yere çarpmasından kaynaklandığı söylenirdi. İskandinav mitolojisinde, öfkesi doğal afetlere ve yıkıma neden olan gök gürültüsü tanrısı Thor’du. Yeni Zelanda’da Maori, sabah çiyinin varlığını, gökyüzü tanrısı Rangi’nin, Dünya tanrıçası olan karısı Papa’dan ayrılan gözyaşlarına bağladı.

Birçok insan kurumu, ritüeli ve tatilinin de mitolojide kökleri vardır. Haftanın günlerinin ve güneş sisteminin gezegenlerinin İngilizce isimleri eski tanrı ve tanrıçaların isimlerinden türetilmiştir. Artık çocukların giyinip şeker mi şaka mı yaptıkları popüler bir tatil olan Cadılar Bayramı, insan ve ruh dünyası arasındaki sınırların gevşetildiği ve normal davranış kurallarının uygulanmadığı Samhain adlı bir Kelt tatili olarak başladı.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Youtube Video Reklamları Ne Demektir? Niçin Youtube’da Reklam Vermelisiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tavşan isimleri- balık isimleri-gri kedi-fino köpek-kısa tüylü kediler - beyaz kuş isimleri - kedi yaşı hesaplama -uzun kulaklı köpek-gargamelin kedisinin adı-kedi kısırlaştırma ücreti-pofuduk köpek-kedi cinsleri -muhabbet kuşu isimleri-hayvanlaraleminde.com -erkek kedi isimleri-tatlı kediler- dişi kedi isimleri-erkek kedi isimleri