SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? - Bildiğim Kadar
İnternet

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

<
SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Written by admin

Merhabalar Bildiğim Kadar okuyucuları bu yazımızda sizlere İnternet mecrasında web sitesi olan herkesi ilgilendiren SEO Ajansı seçerken nelere dikkat edilmeli bilgilere deyindik bu makale umarım sizler için faydalı olur iyi okumalar dileriz.

SEO ajansı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek daha iyi sonuç almanızı sağlar. İşte SEO ajans seçiminde dikkat etmeniz gereken 6 madde.

Dijital ortamda kendini duyurmak isteyen herkes bir web sitesi kurmaya ihtiyaç duyar. Bu bir blog, e-ticaret veya hizmet sitesi olabilir. Binlerce rakip arasından sıyrılmak ve Google’da en üst sıraya oturmak için profesyonel bir çalışma izlemek gerekir.

SEO Nedir?

SEO kelimesinin Türkçe uzatılmışı Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO Çalışması ilgili web sitenizin arama motorlarında ki görünürlüğünü arttırarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar ve bu işlemi yapan kişiye ise SEO Uzmanı denir.

seo
SEO Nedir

Bu çalışmaların tamamına SEO adı verilmektedir. Siteniz üzerinde çalışmalar yürütecek ve Google’da görünür olmanızı sağlayacak SEO ajansları sayesinde yükünüzü hafifletebilirsiniz. Ancak aşağıda sıralayacağımız 6 madde tüm gidişatı değiştirebilir.

SEO Ajansı Seçerken Bu 6 Maddeye Dikkat Edin!

https://www.youtube.com/watch?v=FkSpxQrJGys

Web sitenizde daha fazla ziyaretçi çekmek için SEO ajansı iyi bir seçenektir. SEO ajanslarıyla anlaşmadan önce bilmeniz gerekenleri aşağıda sıralıyoruz;

  1. Ajansın Deneyim ve Tecrübelerine Göz Atın
  2. Anlaşmadan Önce Aklınızdakileri Sorun
  3. Boş ve Büyük Vaatleri Duymazdan Gelin
  4. Yenilik ve Yaratıcılık Talep Edin
  5. Hizmet Kapsamına Girmeyen Şeyleri Öğrenin
  6. Site İçi ve Site Dışı Çalışmalar Uygulanmalıdır

SEO ajanslarıyla anlaşma yapmadan bu maddeleri değerlendirmek gerekiyor. Bu hususta uygun bir aksiyon almak için araştırmacı olmalısınız. Aksi durumda yüzlerce ajans arasından yanlış seçim yapma şansınız yüksektir.

SEO Ajansi Secerken Nelere Dikkat Edilmeli
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

1- SEO Ajansının Deneyim ve Tecrübelerine Göz Atın

SEO ajansı araştırırken kendini sürekli şişiren ve sizi Google’da birinci yapacağını söyleyen reklamlara kendinizi kaptırmayın. Elbette bunlar mümkün ancak şirketin yaptığı işleri ve deneyimlerini inceleyin. Buna özel bir zaman ayırmanız ve sonuç alan kişilerin web sitelerini incelemeniz önemlidir. Ajansların geçmişte yaptığı işlere baktığınızda seçiminizin ne yönde olduğuna dair iyi bir fikir edinirsiniz. Bu araştırma sürecinde referansları ve sosyal medya araçlarını mutlaka kullanın.

2- Anlaşmadan Önce Aklınızdakileri Sorun

SEO kapsamlı bir iştir. Web siteniz üzerinde gerçekleştirilecek çalışmaların kesintiye uğramasını istemezsiniz. Benzer bir şekilde çalışmalardan hiç sonuç almamak da kötü bir senaryodur. Tercih ettiğiniz ajansla ters düşmemek için aklınıza ne geliyorsa sormaktan çekinmeyin. Çalışmalar birinci gün başlayacak diye bir şey yoktur. Dilediğinizce soru sorun ve sadece sonuç alacağınıza inandığınız ajansları tercih edin. İleriye dönük problem yaşamamak ve SEO çalışmalarınızda kesintiye uğramamak için bu madde önemlidir.

3- Boş ve Büyük Vaatleri Duymazdan Gelin

SEO ajansı elbette reklam yapabilir ancak büyük vaatler genellikle samimi gelmez. Sürekli reklam yaparak kendini şişiren SEO ajansları mutlaka karşınıza çıkacaktır. Bunun iyi bir tercih olmama ihtimali yüksektir. Her şeye rağmen yapılan işlere bakılmasının önemli olduğunu hatırlatalım. Vurgulamak istediğimiz husus reklamlara aldanıp iyi ajansları gözden kaçırmanızdır. Bu yüzden ajansa soru sorun, araştırın ve başarılarını gözlemleyin.

4- Yenilik ve Yaratıcılık Talep Edin

SEO çalışmalarında en önemli husus yenilik ve özgünlüktür. Web sitenizin konseptine göre yeni bir çalışma ortaya koymayacak ajansları tercih etmeyin. Web sitenizi görünür kılmanın en önemli aşaması ziyaretçilere yeni bir şeyler sunmaktır. Web sitenize özgün, etkili ve yenilik içeren SEO hizmetlerine başvurun. Anlaşma yapmadan önce ajansın size neler sunabileceğini öğrenin. Bu nedenle hızlı karar vermenizi tavsiye etmeyiz. Ajans seçimi yapmışken daha iyi bir ajansla karşılaşmak kötü olurdu.

5- Hizmet Kapsamına Girmeyen Şeyleri Öğrenin

SEO ajansı birçok hizmeti bir araya getirerek web sitesi üzerinde uygulamaya koyar. Bu hizmetlerden bazıları site içi ve bazıları site dışıdır. Bu hizmetler alt dallarına ayrılır ve sitenizin görünürlüğünü artıran birden fazla çalışmayı içerir. Özellikle tercih ettiğiniz bir hizmeti mutlaka ajansa bildirin. Gerçek bir sonuç almak için site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları beraber uygulanmalıdır. Bu hizmetlerin dahil olmadığı bir SEO hizmetine başvurmanızı tavsiye etmeyiz.

6- Site İçi ve Site Dışı Çalışmalar Uygulanmalıdır

Site içi SEO çalışmaları adından da anlaşılacağı üzere sadece sitede uygulanabilecek çalışmaları kapsar. Site dışı SEO çalışmaları ise dışarıdan bağlantı veya Backlink yoluyla yapılır. Web sitesinin hedeflenen hite ulaşması için bu çalışmalar beraber yürütülmelidir. Site dışı SEO çalışması yapılmıyorsa içerideki çalışmalar işlevini zamanla yitirir. Sitenizin hem içeriden hem de dışarıdan desteklenmesi için bu hizmeti beraber veren ajanslarla çalışmanız gerektiğini bilin.

5/5 - (2 votes)

Bir önceki yazımız olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment