Tayland Asgari Ücret - 2022 - Eşitlik Ülkesi - Bildiğim Kadar
Finans

Tayland Asgari Ücret – 2022 – Eşitlik Ülkesi

<
Tayland Asgari Ücret 2022
Written by admin

Merhabalar değerli Bildiğim Kadar okuyucuları bugün ki yazımızda Finans köşemizden Tayland asgari ücret 2022, Tayland nasıl bir yer, Tayland’da en çok gelir elde edilebilecek meslek gruplarına dair bilgilere yer verdik umarım sizler için yararlı bir yazı olur şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Tayland 2022 güncel asgari ücret ve Tayland hakkında genel bilgiler

Her ne kadar fakir bir ülke olarak bilinse de orta gelişmişlik düzeyine sahip bir ülkedir. Tayland para birimi baht veya Tayland bahtı olarak geçer. Tayland 2022 güncel net asgari ücret miktarı, 10.620 THB’dir. TL bazından hesaplandığında 5.307 TL’ye, dolar bazından ise toplamda 290 dolara denk gelir. Bu kur farkının döviz kuruna göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Asya’nın kalbi olan Tayland hakkında, ilginizi çekebilecek genel bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Tayland nasıl bir yer?

Tayland 513.120 metre kare yüz ölçümüyle zengin kaynaklara sahip, geleneklerine bağlı saygı temelli bir ülkedir. Resmi dilleri Tayca’dır. 69,8 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Başkenti melekler şehri olarak da anılan, Bangkok’tur. Ülkenin resmi dini Budizm olsa da İslam ve Animizm dinleri de yaygındır.

Ülkede 3 mevsim yaşanır. Soğuk ve yağışlı geçen yaz mevsimi, Mart’ta başlayıp mayısta son bulur. Haziran ve Ekim arası yağışlı geçer. Kasımda başlayan soğuk, Şubat’ta son bulur. Ortalama sıcaklık 28 derece nem oranı ise %75-85 aralığındadır.

Tayland kültürü, tamamen saygıya dayanır demek mümkün. Krala çok büyük bir saygı vardır. Kimsenin kral ve ailesi hakkında kötü konuşmasına izin verilmez. Yetkililer tarafından duyulduğu takdirde, hapis cezası uygulanır. Aynı şekilde ailede anne babalara da saygının büyük önemi vardır.

LGBT bireyleri Tayland’da saygı ve hoşgörüyle karşılanır. Trans bireyler dışlanamaya maruz kalmadan, istedikleri işte rahatça çalışabilirler. Hoşgörü ve tolerans olmazsa olmazdır. Kavga etmek, insanları eleştirmek, azarlamak ve aşağılamak ayıp olarak karşılanır. Çok ilginç geleneklere ve katı kurallara sahip olmasına rağmen, ülkede hemen herkes bu kurallara uyum sağlar.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Japonya Asgari Ücret – 2022

Tropikal iklimin hâkim olduğu Tayland, büyük ormanlık alanlara ve hayvan çeşitliliğine sahip bir yerdir. Ayrıca ülkede bulunan yatan Buda heykeli en çok dikkat çeken yapılardandır. Gelişmiş ülkelere göre daha çok turist çeker. Tayland’ın yemek kültürü de oldukça zengindir.

Tayland’da en çok gelir elde edilen meslekler

İngilizce öğretmenliği

ingilizce ogretmenligi
İngilizce Öğretmenliği

Turizm Tayland ekonomisinin bel kemiğidir denilebilir. Ülkeye çok fazla turist geldiği için İngilizce öğretmenliğiyle, turistlere rehberlik yaparak yüksek miktarlarda gelir elde edilebilir.

Dalış eğitmenliği

dalis egitmenligi
Dalış Eğitmenliği

Tayland dünya da en popüler dalış noktalarına sahip ülkelerden biri. Dalış eğitmenliği popüler olmakla birlikte, Tayland’da en çok gelir elde edilen meslekler arasında.

Yazılım mühendisliği

yazilim muhendisligi
Yazılım Mühendisliği

Diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi gelişen teknolojiyle birlikte Tayland’da yazılım konusunda kendi geliştiriyor. Bir şirkete bağlı veya bireysel olarak yazılım işiyle yüksek meblağlar kazanılabilir.

Horoz dövüşü

horoz dovusu

Kulağa garip hatta komik gelse de Tayland’da horoz dövüşü çok popüler. Tay kültüründe horoz dövüşünün çok büyük bir yeri vardır. Yapılan dövüşlerden çok yüksek gelirler elde edilebilir. Tabi bunun yasal yollardan yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Borsa Hesabı Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment