Razer Blade 14 İnceleme - Bildiğim Kadar
Genel

Razer Blade 14 İnceleme

<
razer blade 14
Written by admin
razerblade14

En iyi oyun dizüstü bilgisayarları, uzun süredir tıknaz, hantal makineler olarak ün kazanmıştır. Razer Blade 14, sadece 3,92 pound ağırlığında 0,66 inç kalınlığında bir makine ile bu temel kuralı bozuyor. Bir RTX 3070 (test edildiği gibi) veya RTX 3080 ile donatıldığında, özellikle rakipleriyle karşılaştırıldığında kare hızlarına şaşırabilirsiniz, ancak klavyesinin ne kadar ısınabileceğine değil.

Blade 14, AMD CPU kullanan ilk Razer oyun dizüstü bilgisayarı olmasıyla daha da öne çıkıyor. Başarı için ayarlayan Razer, Ryzen 9 5900HX makinesini 1440p çözünürlük ve etkileyici 165 Hz yenileme hızıyla çoğundan daha keskin bir ekranla donattı.

Bu zorlayıcı bir seçenektir, ancak Blade 14’ün fiyat etiketinden yüzlerce dolar daha ucuza daha büyük ekranlı ve biraz daha iyi üretkenlik veya oyun performansına sahip dizüstü bilgisayarlar alabilirsiniz (test edildiği gibi 2.200 dolar, başlangıç için 1.800 dolar).

Razer Blade 14 (14 inç 1 TB) Amazon’da 2.799,99 ABD Doları karşılığında.

razertasarim
razertasarim1
razertasarim2

Blade 14’ün ince kasası, ekstra dayanıklılık için anodize kaplamalı bir CNC alüminyum bloğundan yapılmıştır. Büyük, parlak, arkadan aydınlatmalı yeşil Razer logosu ve yeşil USB bağlantı noktaları, bir Razer ürünü kullanıyormuş gibi hissetmenizi sağlar. Razer logosunun klas görünmesi için yeterince zor bir zamanı var, ancak aksi halde sade, pahalı bir dizüstü bilgisayar kapağının üzerinde neon yeşili parlıyor, onu daha da yerinden çıkarıyor.

Blade 14’ün genel görünümü, özellikle rakipleriyle karşılaştırıldığında, bastırılmış durumda. Dizüstü bilgisayarın daha basit tasarımı arasında öne çıkma şansı verildiğinde oldukça parlak ve renkli olabilen tuş başına RGB klavye ile PC’nin çorak güvertesini kırabilirsiniz. Sinir bozucu bir şekilde, masayı veya özellikle kapak parmak izini ve lekeyi ücretsiz tutmak Sisyphus için bir görevdir.

Razer, yalın yapısına rağmen Blade 14’te çok çeşitli bağlantı noktalarını doldurmayı başarıyor. Sol tarafta 3,5 mm kulaklık/mikrofon jakı, USB Type-A ve USB-C (her ikisi de 3.2 Gen 2) bulunur. USB-C bağlantı noktası, 240 Hz’e kadar en iyi oyun monitörünüzü takmanızı kolaylaştıran ve 100 W’a kadar Güç Dağıtımı 3.0 ile aygıtları şarj edebilen DisplayPort 1.4 olarak kolayca kullanılabilir. Buna, 20V USB-C dizüstü bilgisayar şarj cihazıyla USB-C üzerinden şarj edebilen Blade 14 de dahildir (öneriler için En İyi USB-C Dizüstü Bilgisayar Şarj Cihazları listemize bakın). Dizüstü bilgisayarın sol tarafı ayrıca, akıllıca güvertenin kuzeyine doğru olan ve kabloyu çoğunlukla yolunuzdan uzak tutacak açılı bir konektöre sahip olan Blade 14’ün tescilli şarj cihazını takacağınız yerdir.

Blade 14’ün güvertesinin sağ tarafında başka bir çift USB-A ve USB-C bağlantı noktası ve bir HDMI 2.1 bağlantı noktası bulunur. Sonuç olarak, G/Ç tüm temelleri kapsar. Dizüstü bilgisayar ayrıca bir Kensington güvenlik yuvası içerir.

Blade 14’ün en büyük varlıklarından biri, özellikle oyun dizüstü bilgisayarı için küçük yapısıdır. Ayrı bir mobil GPU’yu paketlemesine rağmen, bu hala oldukça ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar. Sadece 0,66 inç kalınlığında ve 12,58 x 8,66 inç derinliğindedir. Hepsi yaklaşık 3,92 kiloluk bir pakette.

Karşılaştırma için, aynı boyutta ekrana sahip ancak ayrı bir grafik kartı olmayan MSI Prestige 14 Evo ultra taşınabilir, yaklaşık olarak aynı kalınlıkta (0,6 inç) ve neredeyse Blade’in 14’ün genişliği ve derinliğiyle (12,6 x 8,6 inç) eşleşiyor. Bununla birlikte, ayrı bir grafik kartı olmadan, MSI ultrabook 2,8 pound ile şaşırtıcı derecede daha hafiftir. 15 inçlik bir ekranı seçmek, size makul miktarda ağırlık ve boyuta mal olacak. Örneğin, daha ince ve daha hafif bir oyun dizüstü bilgisayarı olmayı da hedefleyen Asus TUF Dash F15, 0,78 inç ile biraz daha kalın ve 4,41 pound ağırlığında.

Razer Blade 14’te Oyun Performansı

İncelediğimiz Blade 14, ciddi bir oyun deneyimi için donatılmıştır. Test edilen tüm başlıklarda saniyede 60 artı karenin (fps) keyfini çıkarmamızı sağladı.

Dizüstü bilgisayar konfigürasyonumuz, Nvidia’nın en yeni mobil grafik kartlarından biri olan GeForce RTX 3070 Max-Q’ya sahiptir. Razer, birçok PC üreticisi gibi, GPU’yu Max-Q olarak listelemiyor, ancak bir RTX 30-Serisi Dizüstü Bilgisayarın Max-Q GPU Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Anlaşılır konusundaki talimatlarımızı izleyerek onayladık. Blade 14’ün grafik kartı, maksimum 100 W grafik gücüne ve 1.410 MHz’e kadar yükseltme saatine sahip 8 GB GDDR6 bellek içerir (Nvidia, kartın yükseltme ile 1.290 ila 1.620 MHz arasında çalışmasını sağlar).

GPU, 8 CPU çekirdeği ve 16 iş parçacığına sahip bir AMD Ryzen 9 5900HX ile eşleştirilmiştir.

Control’ü 1080p çözünürlükte ve yüksek ayarlarda oynadığımda, tipik bir 120-135 fps kare hızı elde ettim. Düşük yoğunluklu sahnelerde bazen 144 fps’ye ulaştı ve yoğun savaşlar sırasında tipik olarak 113-117 fps aralığındaydı, ancak bazen 100 fps’ye kadar düştü. Nadiren oyun 200 fps aralığına yaklaşıyordu, ancak bu çok az şeyin olduğu, yani çorak astral düzlemde bir görevi tamamlayan alanlardaydı.

1440p’de Control 43-49 fps aralığında çalıştı ancak 55 fps’ye kadar çıktı ve 40 fps’ye kadar düştü.

Işın izleme, doğal olarak, kare hızlarına gözle görülür şekilde zarar verir. Işın izleme yüksek olarak ayarlanmış 1080p’de, oyun tipik olarak 40’ların ortalarına, 50’lerin altına düştü, ancak 34 fps’ye düştü.

1440p ve yüksek ayarlarda, yüksek ayarında ışın izleme Blade 14 için çok fazla olduğunu kanıtladı. Kare hızı 20’lerin üstlerindeydi, oynanabilir olduğunu düşündüğümüz minimum 30 fps’nin altındaydı, bu yüzden ışın izlemeyi orta seviyeye indirdim. Orada, ister rastgele haritayı keşfediyor, isterse Jesse’nin hayatı için savaşıyor olsam, oyun genellikle 39-42 fps aralığında oynanabilirdi.

İçeriği Oyla!

About the author

admin