Kabak yemeğinin yanına ne gider ? - Bildiğim Kadar
Yanına ne gider

Kabak yemeğinin yanına ne gider ?

<
kabak yemeğinin yanına ne gider
Written by admin

Geçmiş yıllarda yalnızca yaz aylarında hazırlayabilsek de modern tarım teknikleri sayesinde kış aylarında da kabak yemeği sofralarımıza gelebiliyor. Ayrıca kurutulmuş kabaklarla da lezzetli sofralar hazırlayabiliyoruz. Havuçlu, patatesli ve soğanlı olarak pişirdiğimiz kabak yemeğini genellikle zeytinyağlı olarak sofralarımıza dahil ediyoruz. Bu yemeğe karar verdiğimizde ise otomatik olarak kabak yemeğinin yanına ne gider sorusu beraberinde geliyor. Yanında çok yemeğin yakıştığı ancak bunların kolay akla gelmediği söylenebilir.

Kabak Yemeği Yanına Ne Gider?

Menüye karar verecek kişileri oldukça zorlayan sorulardan birisi kabak yemeği yanına ne gider olarak karşımıza çıkar. İlk anda düşünüldüğünde akla pek seçenek gelmeyebilir. Ancak bu yazıyı ve devamını okuduğunuzda aslında çok fazla seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Şimdi bu alternatifleri birlikte inceleyelim.

 

kabak yemeğinin yanına ne gider

kabak yemeğinin yanına ne gider

Çorba

Başlangıç için sıcak bir çorba iyi bir seçim olacaktır. Kabak yemeği kısmen gazlı bir yemektir, bu sebeple de öncesinde çorba servis edilmesi mideyi rahatlatır. Çok özel çorbalar hazırlanmasına da gerek yoktur. Sofralarımızda sık yer verdiğimiz genel çorbalar kabak yemeğinin önünde de servis edilebilir. Yine de özel misafirleriniz gelecekse biraz daha karmaşık çorbalar deneyebilirsiniz.

 • Ezogelin çorbası
 • Tarhana çorbası
 • Sütlü şehriye çorbası
 • Yuvalama çorbası
 • Buğday çorbası
 • Domates çorbası

Börek Çeşitleri

Kabak yemeği zaten bir ana yemek olduğu için yanına ara sıcak türünde çeşitler hazırlayabilirsiniz. Kabakla yapılan mücver düşünüldüğünde börek çeşitlerinin bu sofraya uyumu daha kolay anlaşılabilir. Farklı iç harçlarıyla hazırlayabileceğiniz börekleri kabak yemeğinin yanında rahatlıkla servis edebilirsiniz.

 • Patatesli rulo börek
 • Ispanaklı gül böreği
 • Peynirli sigara böreği
 • Kıymalı börek
 • Küt böreği

Mantı

Bunu hem bir sıcak hem de soğuk olarak düşünebilirsiniz. Mantı sıcak yenen ve servis edilen bir seçenek gibi görünebilir. Ancak tereyağı ve yoğurtla birlikte sunduğunuzda soğuk olarak pek ala servis edilmesi mümkündür. Burada mantının türüne göre farklı üst soslar düşünülebilir. Patatesli mantının üzerine eritilmiş tereyağında toz biber kızdırabilirsiniz. Etli mantı için içerisine nane ekleyebilir ve en üstüne de yoğurt sunabilirsiniz.

 • Patatesli mantı (hıngel)
 • Etli bohça veya üçgen mantı (Kayseri mantısı)
 • Boş mantı (sübra)

Bulgur Pilavı

Eğer sofranıza katı bir çeşit eklemek istiyorsanız pirinç pilavı iyi bir seçenek olmayabilir. Kimileri makarnayı da tercih etse de kabak yemeği yanına en çok bulgur pilavının yakıştığı söylenebilir. Sade; yani salçasız ve sebzesiz olarak yalnızca tereyağı ile yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde hazırladığınız bulgur pilavını kabak yemeğiyle üst üste veya ayrı olarak sunabilirsiniz.

Erişte

Kabak yemeği yanına makarnanın yakışmayacağından bahsetmiştik. Erişteyi ayrı bir yemek olarak düşünmek gerekir. Her ne kadar aynı ürün gibi dursa da pişirme sonrası makarnayla eriştenin tatları arasında önemli farklar vardır. Kabak yemeği pişirdiğiniz bir akşam yemeğinde ise sade tereyağlı erişteyi sunmayı tercih edebilirsiniz. Erişte üzerine çokça ilave edilen ceviz ve peynir, bu kez tercih edilmese daha iyi olabilir.

Dolma Çeşitleri

Akşam sofranızı çeşitlendirmek için bir başka ara sıcak olarak dolma çeşitlerini düşünmeniz önerilebilir. Burada doğal olarak akla ilk önce biber dolması gelir. Yemeğinizde zaten kabak olduğu için bir daha kabak doldurmak iyi bir tercih değildir. Ancak biber dolmasında da dolmalık yeşil biberle sınırlı kalmanıza gerek yoktur. Özellikle yaz aylarında sarı ve kırmızı dolmalık biberlerle sofranıza renk katabilirsiniz. Ayrıca sevenler için köy biberinin dolması da oldukça lezzetli olur.

Yoğurt ve Yoğurtlu Salatalar

Hem kabak yemeği hem de yanına sunulan önerilere bakılırsa akla ilk olarak yoğurt gelecektir. Neredeyse tüm seçenekler yoğurtla birlikte yakışan yemeklerdir. Bu nedenle sade olarak yoğurdu kaselerde servis ederek sofranıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca daha zengin bir sofra isteyenler yoğurtlu salataları da kolaylıkla tercih edebilirler.

Salata

Soframıza sunacağımız salataları da yoğurtla sınırlamak haksızlık olacaktır. Akşam yemeklerinde olmazsa olmazlarımız arasında yer alan salata çeşitlerini değerlendirmek gerekir. Burada elbette yemeğin yapıldığı mevsim çok belirleyicidir. Kış aylarında domates ve salatalıkla hazırlanan salatalar pek lezzetli olmayabilir. Ancak çeri domates tercih edenler aynı lezzeti yakalayabilir.

 • Tavuklu kuskus salatası
 • Nar ekşili şehriye salatası
 • Çoban salata
 • Kış mevsim salata
 • Mısırlı marul salatası
 • Kırmızı kıvırcık salatası

gibi önerileri tercih ederek kabak yemeğinin yanına ne gider sorusuna karşılık güzel cevaplar elde etmiş olursunuz.

 

İçeriği Oyla!

About the author

admin

Leave a Comment