Kertenkele ne yer ? - Bildiğim Kadar
Hayvanlar Alemi

Kertenkele ne yer ?

<
kertenkele ne yer
Written by admin

Sürüngen ailesinin en hızlı üyelerinden biri olarak kertenkeleler tanıtılabilir. Atik ve çevik olmasıyla doğada hayatta kalabilirler. Başka hayvanlara yem olması pek kolay değildir. Önceki yıllarda iguanaların evde beslendiğine şahit olmuştuk. Son dönemde ise kertenkelelerin evde beslendiği görülür. Bunu düşünen kişiler ise doğal olarak kertenkele ne yer, neyle beslenir bunu öğrenmek isterler.

Burada öncelikle kertenkelelerin hem etçil hem de otçul olduklarını söylemek gerekir. Yani hem diğer hayvanlarla hem de bitkilerle beslenebilirler. Doğada bulunan kertenkeleler için sınırsız bir besin kaynağı olduğu söylenebilir. Kertenkeleler için kolay avlanabilen çok sayıda küçük hayvan vardır. Bunlar arasında karıncalar, küçük böcekler önemli bir yer tutarlar. Protein açısından kertenkeleler bu tür hayvanlarla kolaylıkla beslenebilirler.

Yetiştikleri bölgedeki çeşitli ağaç ve bitkilerin yaprakları da kertenkeleler için iyi birer besin kaynağıdır. Böylece börtü böcek olmayan ortamlarda da açlık sorunu yaşamazlar. Bu da kertenkelelerin otçul olmasının en büyük avantajı olarak ifade edilebilir.

kertenkele ne yer

kertenkele ne yer

Kertenkele Neyle Beslenir?

Henüz yeni başlayanlar için kertenkele bakımı biraz zorlu görünebilir. Oysa kertenkelelerin beslenmesi oldukça basittir. Hem et hem de ot yiyebilmeleri sebebiyle geniş bir menüleri bulunduğu söylenebilir. Kertenkele ne ile beslenir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Karınca
  • Böcek Türleri
  • Yeşil Yapraklar
  • Su
  • Üzüm

Buradaki böcek türleri başlığını biraz açmak gerekebilir. Kertenkeleler kendilerinden küçük olan hemen her böceği rahatlıkla yiyebilirler. Bunlar arasında kara böcek, hamam böceği gibi yaygın böcek türleri bulunur. Daha sayılamayan çok sayıda böceğin, kertenkele yemekleri arasında önemli yerleri vardır.

Bir açıklama da yeşil yapraklar kısmına gerekir. Kertenkelelerin protein ağırlıklı böcekler kadar yeşillikler de beslendiğinden söz etmiştik. Burada çevrede bulunabilen her türlü yapraklı bitki değerlendirilebilir. Evde kertenkele beslemek için en ideal yeşil sebzenin ise marul olduğu söylenebilir. Kertenkeleler açısından kemirmesi kolay ve lezzetli bir öğündür.

Kertenkele ne yer veya neyle beslenir sorusuna son yanıt ise su olacaktır. Her canlı gibi kertenkelelerin de suya ihtiyacı vardır. Bunun için ayrıca hem bir besin hem de su kaynağı olarak üzüm tercih edilebilir. Sınırlı mevsimi bile olsa üzüm, kertenkeleler için hem susuzluğu giderir hem de lezzetli bir yemektir. Bu makalemiz miyavliyo.com sitemiz için özel olarak hazırlandı.Başka sitelerde izinsiz kullanılması yasaktır.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Civciv İsimleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment