Kedi yavrusunu yer mi ? - Bildiğim Kadar
Hayvanlar Alemi

Kedi yavrusunu yer mi ?

<
kedi yavrusunu yer mi.jpg
Written by admin

Kediler temizlik, yaşayış, davranış biçimleri göz önüne alındığında insanlar tarafından en çok sahiplenilen evcimen canlılardır. Tabii bunların yanında özelikle yavrulama dönemleri ve sonrasında gelişen süreçte yavrularına karşı olan tutumlarıyla sahiplerinin zaman zaman zihninde çeşitli araştırmalara konu olmuş sorular sormasına da sebep olurlar. Bunlardan en ilginç ve en çok sorulanı ise Kedi Yavrusunu yer mi ? sorusudur.

Belki biraz garip gelecek ancak Evet Yer! Hiç kedi beslememiş ya da bu durumla hiç karşılaşmamış biri için tam bir vahşet gibi görünse de olayın aslı ise hiç te düşündüğünüz gibi değil. Gelin isterseniz bunun nedenlerine hep birlikte bakalım.

Anne Kedi Yavrusunu  Yer mi ?

Her anne gibi kedilerde de annelik iç güdüleri son derece gelişmiştir. Bununla birlikte doğumdan sonra ilk anda var olan yavru sayısında bazı durumlarda azalmalar görebilirsiniz ve aklınıza  Anne Kedi Yavrusunu Yer mi ? sorusu gelebilir.

Her şey den önce şunu bilmelisiniz ki bir anne kedi, doğduğu ilk andan itibaren kendisine muhtaç olan yavrularının tuvalet ihtiyaçlarını giderir. Bakımını yaptığı bölgenin temizliği içinse bu atıkları kendisi yutar.  Böylelikle herhangi bir enfeksiyon gelişmez. Her türlü dış tehdite karşı onları korur ve gerekirse taşıyarak yer değiştirir. İlerleyen süreçte gerekli tüm disiplini kendilerine aşılar ve onları hayata hazırlar. Tüm bu fedakarlıkların yanında doğum sırasında oluşan bazı komplikasyonlar nedeniyle ölü yavrular dünyaya gelir ve anne ölü olan yavrudan kaynaklanması muhtemel enfeksiyonların diğer yavrulara sıçramaması için ölü olan yavrusunu yiyerek bir nevi imha etmiş olur. Yani geride kalanların sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan neyse onu yapar. 

Erkek Kedi Yavrusunu Yer mi ?

Erkek Kediler için en sık karşılaştığımız ve bazen de şahit olduğumuz yavru kedileri öldürebilme durumudur.  Peki bu yavru kendisindense Erkek Kedi Yavrusunu Yer mi ?

  • Erkek kediler genel olarak aralarında akrabalık bağı bulunmayan yavruları öldürür. Böylelikle anne olan kedi yavrularını kaybettiği için tekrardan çiftleşme isteği oluşur. Buna bağlı olarakta erkek kedinin çiftleşmesiyle kendi ırkına ait kedi sayısının artması kolaylaşır.

Bu yazımız miyavliyo.com sitemiz için hazırlanmış olup izinsiz kullanılamaz.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Kediler neden ısırır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment