Google Ads Arama Ağı Reklamları Nedir? - Bildiğim Kadar
İnternet

Google Ads Arama Ağı Reklamları Nedir?

<
Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 1
Written by admin

Google ads arama ağı reklamları, e-ticaret faaliyetlerinizde ürün ve hizmetlerinizin pazarlamasını yapabileceğiniz etkili yöntemlerdir.

Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 3
Google Adsense

E-ticaret sitesi olanlar için Google arama ağı reklamları, sektörde kısa sürede başarı kaydetmek adına önemli adımların başında gelir. İnternet kullanımının devasa ölçüde yaygınlaşması artık arama ağı reklamlarının önemli hale gelmesine ve bu reklamlar sayesinde dünyanın diğer ucundaki hedef kitlenize bile hızlı şekilde ulaşmanıza olanak sağlamıştır.

Google ads reklamları, internette farklı kanalları kullanarak hedef kitlenize beklediğinizden daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağladığından mutlaka kullanmanız gereken dijital pazarlama teknikleri arasında yer almaktadır. Bu sayede Google iş ortaklığı web sitelerinde, alışveriş sekmesinde ya da arama sonuçlarında ürün ve hizmetleriniz kullanıcıların karşısına çıkarak hedef kitleye ulaştırılmış olur.

Google Arama Ağı Reklamları Nedir?

Google arama ağı reklamları, web sitenizin Google arama sıralarında gösterilmesini sağlayan önemli bir dijital pazarlama tekniğidir. Bir kullanıcı olarak Google’da arama yaptığınızda aslında mutlaka bir reklamla karşılaşırsınız. İşte kullanıcı olarak gördüğünüz bu reklamların her birisi birer Google arama ağı reklamlarıdır.

Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 4
Google Arama Ağı Reklamları

Basit bir tanımla açıklayacak olursak arama ağı reklamları; ürün ve hizmetlerinizin reklamlarını belirli anahtar kelimelerin sorgulama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkmasını sağlar. Dijital reklamcılığın önemli bir alanı olan arama ağı reklamları, e-ticaret faaliyetleri yürüten ve web sitesi olan herkes için son derece popüler bir yöntemdir. Bunun sebebi ise; ürün ve hizmetlerinizin kullanıcılara kısa sürede ve hızlı sürede ulaşmasını sağlıyor olmasıdır.

Son derece etkili ve bu nedenle de popüler olan arama ağı reklamları, geniş bir yelpazeye sahip olduğundan farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bu alanda özellikle dinamik arama ağı reklamları, duyarlı reklam ve Google ads görüntülü reklam ağı çok duyulan ve çok tercih edilen Google reklam türlerinin başında gelir.

1. Google Ads Dinamik Arama Ağı Reklamları Nedir?

Dinamik arama ağı reklamları sayesinde ürün ve hizmetlerinize yönelik en doğru hedef kitleye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Dinamik reklamlar, özellikle geniş bir ürün envanterine sahip olan web sitesi sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği bir alandır.

Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 5
Google Adsense Dinamik Arama Ağı Reklamları

Dinamik reklamlar hazırlanırken kullanılan veriler tamamen web sitenizin içeriklerinden alınır ve bu veriler en doğru anahtar kelimeler ile desteklenerek reklam kampanyaları oluşturulur. Bu sayede tamamen web siteniz ile alakalı reklamlar elde ederken diğer yandan zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Bu reklamlar için görsel ve anahtar kelimeler ile oluşturulmuş bir açıklaması yeterli olacaktır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki; ortalama olarak her gün web sitenizde kampanya, indirim ve benzeri gibi değişiklikler yapıyorsanız dinamik reklamlar web siteniz için uygun olmayacaktır.

2. Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir?

Duyarlı arama ağı reklamı, hedef kitlenize alakalı ve etkileyici mesajlar sunmanızı sağlayan Google arama ağı reklam türlerinden birisidir. Duyarlı arama ağı reklamı hazırlarken birden fazla başlık ve açıklama girişi yapmanız önemlidir. Çünkü Google ads, aralıklarla reklamlarınızı farklı şekillerde kontrol ederek hangi kombinasyonların en etkili olduğunu ortaya koyar.

Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 6
Google Adsense Duyarlı Arama Ağı Reklamı

Duyarlı arama ağı reklamlarınızın içerik özelliklerini potansiyel hedef kitlenizin arama yaptığı anahtar kelimeler ile oluşturursanız bu noktada duyarlı reklam modellerinin ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapma ve satış oranlarını arttırma kapasitesi oldukça fazladır.

3. Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Görüntülü reklam ağı kampanyaları sayesinde ürün ve hizmetlerinize yönelik reklamlarınızı Google’a ait iş ortağı web sitelerinde, Gmail ve YouTube mecralarında kolay bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Reklam oluştururken kullandığınız anahtar kelimeler ile arama yapan kullanıcıların yanı sıra aynı zamanda video aralarında ya da farklı web sitelerinde de kullanıcıların karşılarına çıkan arama ağı reklamlarıdır.

Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 7
Google Adsense Görüntülü Reklam Ağı

Google Ads tarafından sunulan reklam kampanyalarından birisi olan görüntülü reklam ağı, web sitenizin özelliklerine göre çeşitlendirilebilen geniş kapsamlı reklam kampanyalarıdır.

Google Ads Arama Ağı Reklamları Nerede Görülür?

Google ads arama ağı reklamları, tercih edeceğiniz kampanyaya göre geniş bir alanda kullanıcıların karşısına çıkarılır. Burada hedefleriniz, reklamlarınızı iletmek istediğiniz hedef kitleniz ve tercih ettiğiniz reklam türü aynı zamanda reklamlarınızın görüleceği yerleri de doğrudan belirler.

Google Ads Arama Agi Reklamlari Nedir 8
Google Adsense Arama Ağı Reklamları Nerede Görülür?

Google alışveriş sekmesi, Google Play, Google Haritalar ve Google arama ağı iş ortakları Google ads arama ağı reklamları konusunda en çok gösterim yapıldığı yerlerdir. Buna benzer diğer bir yazımız Facebook Business Manager Nedir? makalesini okuyabilirsiniz.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Facebook Business Manager Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment