Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Nasıl Olur?
Sağlık

Tırnak Batması

<
Tırnak Batması
Written by admin

Tırnak batması, tırnak kenarının ete batması sonucu oluşan bir tedavi durumudur. Genellikle ayak başparmağı ya da diğer parmaklarda meydana gelir ve aşağıdaki oluşumlara yol açabilir:

1. Ağrı: Tırnak kenarı ve batık olduğunda, et bölgesinde bölgesel bozulma olur ve ağrıya neden olabilir.

2. Kızarıklık

Bebeklerde Tırnak Batması

Bebeklerde tırnak batması çocuklarda olduğu gibi nadir görülen bir durum, ancak bazı bebeklerde tırnak sorunları yaşanabilir. Bebeklerin tırnaklarını düzenli olarak bakım yaparak ve doğru şekilde keserek tırnak batması riskini azaltabilirsiniz. İşte bebeklerde tırnak bakımı hakkında bazı ipuçları:

1. Tırnak Kesimi: Bebeğinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekir. Tırnakların çok uzun süre ayrılmasına, kendine zarar vermesine veya başkalarını çizebilmesine neden olabilir.

2. Tırnak Makası

Ayak Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Ayak tırnak batması nasıl geçer? Ayak tırnak batması, tırnak kenarının ete batması sonucu oluşan bir tedavi sorunudur. Ayak tırnak batması ağrılı olabilir ve tedavi gerektirebilir. İşte ayak tırnak batması sorunları hafifletmek ve hayatta kalmak için kullanabileceğiniz bazı öneriler:

1. Sıcak Su Banyosu: Ayak tırnak batması olan sürekli sıcak su içinde bekletmek şişliği azaltıp rahatlamanıza yardımcı olabilir. Günlük olarak 15-20 dakika boyunca sıcak su banyosu yapabilirsiniz. Sıcak suya biraz tuz batmanızı çözebilir.

2. Pamuk veya Diş İpi Kullanımı: Tırnak kenarı ve et değişimine göre bir parça pamuk veya diş ipi koymak, tırnağın ete batmasını önleyebilir.

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması neden olur? Tırnak batması (Onikokriptoz), tırnak kenarlarının ete zarar görmesi sonucu oluşan bir tıbbi durumdur. Tırnak batması genellikle aşağıdaki nedenlerden oluşur:

1. Yanlış Tırnak Kesimi: Tırnaklar çok kısa kırılma veya tırnak kenarlarını çok köşeli kırılma, tırnak batmasının yaygın nedenlerindendir. Tırnakların düzgün ve doğru bir şekilde kesilmesi, tırnakların ete doğru büyümesine yol açabilir.

2. Genetik

3. Hiperhidroz (ayakta aşırı terleme)

4. Aşırı sıkı ayakkabıların kullanılması

5. Ayak parmaklarına tekrarlanan darbeler (travma)

Tırnak Batması Ameliyatı

Tırnak Batması Ameliyatı Tırnak batması ciddi bir sorun haline geldiğinde veya tekrarlayan bir sorun haline geldiğinde, tırnak batması uygulaması yapılabilir. Tırnak batması estetiği, tırnak kenarı veya kökün cerrahi olarak bileşenleri içeren bir işlemdir. Bu ameliyatı gerçekleştiren doktorlar genellikle ayak hastalıkları uzmanları (ayak sağlığı bakımları) veya cerrahlar olabilir. Tırnak batması sistemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilebilir:

1. Batan kısım tespit edilir.

2. Bölge birkaç yerden iğne yapılarak uyuşturulur.

3. Acı hissedilmediği zaman cerrahi alet yardımıyla et ve tırnak arası açılır.

4. Ardından hasarlı kısım cerrahi bıçakla kesilerek bölge kurtarılır.

5. Temizlenen bölge başarıyla işlemini tamamlar.

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak Batması Aparatı

Tırnak Batması Aparatı tırnak batması tedavisini iyileştirmek ve düzeltmek için kullanılan özel cihazlar veya yöntemlerdir. Bu aparatların, tırnakların doğru bir şekilde desteklenmesini sağlamak veya tırnak kenarının ete gömülmesini önlemek için kullanılabilir. Yaygın olarak kullanılan tırnak batması aparatları:

  • Tırnak Ayracı (Tırnak Ayırıcı)

Ayak Tırnak Batması Evde Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Evde Tedavisi tırnak batması sorunu hafifse ve Ekonomik durumunuz yoksa, evde bazı tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Her ne kadar şiddetli ağrı, alev veya sıcaklık belirtileri varsa, bir sağlık uzmanına başvurmanız gerekir. İşte ayak tırnak batması evde tedavi yöntemleri:

1. Sıcak Su Banyosu: Ayak tırnak batması bölgesini sıcak su içinde bekletmek şişliği ve ağrıyı hafifletebilir. Günde 2-3 kez ılık sabunlu su içerisinde 15-20 dakika ayaklarınızı bekletebilirsiniz. Suyun içine biraz tuz birleştirme de kurutma olabilir.

Tırnak Batması Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Tırnak Batması Operasyonu Ne Kadar Sürer?  Tırnak batması işleminin süresi, tırnak batması şiddetinin ciddiyeti ve seçilen yönteme bağlı olarak değişebilir. Klinik, tırnak batması işlemleri oldukça kısa sürelerde tamamlanır ve prosedür karmaşıklığına bağlı olarak 15 dakika ile 1 saat arasında sağlanır.

Tırnak Batması İşleminin Ardından Ağrı

Tırnak Batması İşleminin Ardından Ağrı oldukça yaygın bir durumdur. Bu ağrı genellikle birkaç gün boyunca devam eder ve daha sonra azalır. Ağrının sıcaklığı, operasyonun karmaşıklığı ve kişinin ağrı şiddeti bağlı olarak değişebilir. İşlem sonrasında ağrıyı hafifletmek ve kolaylaştırmak için aşağıdaki yöntemler şeması:

1. Doktor Tarafından Verilen İlaçlar Kullanın: işlem sonrası ağrıyı hafifletmek için reçete edilmiş kesici ağrılar veya antiinflamatuar sistemler önerilebilir. Bu enerji tüketimi tavsiyelerine uygun olarak kullanmalısınız.

Ayak Parmağında Tırnak Batması İltihabı Nasıl Geçer?

Ayak Parmağında Tırnak Batması İltihabı Nasıl Geçer? Basit bir seçenek, ince bir pamuklu çubuk, cımbız veya diş ipi kullanarak tırnağın kenarını dikkatlice kaldırarak tırnağı derinin altından çıkarmaya çalışmak ve tıkanıklığı açmaktır.

Tırnağın tekrar batmasını önlemek için, tırnağın köşesinin altına küçük bir pamuk parçası yerleştirmeyi deneyin ve tırnağın doğru yönde uzamasına yardımcı olun.

Eğer bu tedavi hastalığın en başında yapılırsa, etrafta henüz belirgin bir iltihaplanma olmadığından işlem pratikte ağrısızdır. Tırnak iltihabı çok rahatsız edici ise diğer bir seçenek de ayağı 10 dakika ılık suda bekleterek tırnağı serbest bırakmak için ayak başparmağının köşesindeki nemli, yumuşamış cildi parmaklarınızla hafifçe çekmeye çalışmaktır.

Bu işlemin en az bir hafta boyunca günde 3 defa yapılması gerekmektedir. Benzer şekilde parmağınızı kuruttuktan sonra, tırnağın uzamasına yardımcı olması için tırnağın altına küçük bir parça pamuk koyun. Pamuğu her ıslandığında değiştirin.

Her iki tedavide de tırnak genellikle 1 veya 2 hafta sonra temizlenerek cilde zarar vermeden uzayabilir. Bu arada, eğer ciddi bir iltihap yoksa tırnağı kesmeyin, yaralanan cilt bölgesini aşacak kadar uzamasına izin verin.

 

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Balgamlı Öksürük Şurubu İsimleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment