Arpacık Evde Tedavi Arpacık Neden Olur? Arpacık Evde Tedavi
Sağlık

Arpacık Evde Tedavi 

<
Arpacık Evde Tedavi 
Written by admin

Arpacık Evde Tedavi yöntemleri genellikle pratik ve hızlı çözüm veren yöntemlerdir. Lakin büyük ve iltihaplı bir arpacık  var ise durumun ciddiyetini gösterir. Böyle bir durumda Arpacık Evde tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. 

Peki Arpacık Nasıl Geçer Evde uygulayabileceğimiz yöntemler neler? Gelin aşağıda hem bunun cevabına hemde Arpacık Evde Nasıl Geçer gibi birçok sorunun cevabına göz atalım.

Arpacık Evde Tedavi 

Arpacık Evde Tedavi

Arpacık Evde Tedavi 

Arpacık, göz kapaklarının kenarında oluşan ve genellikle iltihaplı bir durum olan bir tür enfeksiyondur. Evde arpacığı geçirebilmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Lakin ciddi bir enfeksiyon durumu söz konusuysa hastaneye gitmeniz önemlidir. Arpacık Evde Tedavi edilebilir mi? Evde arpacığı nasıl geçiririz? İşte merak edilen soruların cevabı.

 • Sıcak Kompres Uygulama: Temiz bir bezi sıcak suya batırın, fazla suyunu sıkın ve ardından göz kapağınızın üzerine koyun. Sıcak kompres, iltihabı hafifletmeye ve arpacığın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur..
 • El Temasını Minimuma İndirme: Arpacık, bakteri veya kirin göz kapaklarına bulaşması sonucu meydana gelebilir. Gözlerinizi düzenli olarak yıkayın ve el temasını minimumda tutmaya çalışın.
 • Göz Kapaklarını Temiz Tutmak: Temiz bir pamuklu çubuk veya pamuklu pedi ılık suyla ıslatın ve göz kapaklarınızı hafifçe temizleyin. Temizlik sırasında gözünüze zarar vermemeye özen gösterin.
 • Dokunmaktan Kaçınma: Arpacığı sıkma veya patlatma gibi eylemler, enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir. Zaman içerisinde arpacık kendiliğinden patlayacak ve iyileşecektir.
 • Göz Makyajından Kaçınma: Eğer göz makyajı yapıyor iseniz, arpacığın iyileşene kadar göz makyajından kaçının. Aynı zamanda ortak makyaj malzemeleri kullanmayın.
 • Beslenme: Sağlıklı bir beslenme düzenine dikkat etmek ve yeterince su içmek, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilir.

Eğer arpacık semptomları kötüleşirse veya iltihap artarsa, bir göz doktoruna veya sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Ayrıca, doktorunuzun önerdiği ilaçları ve tedavi yönergelerini dikkatlice takip etmek de önemlidir.

Arpacık Evde Tedavi 

Arpacık Evde Tedavi

Arpacık Evde Nasıl Geçer

Genellikle evde arpacık tedavisi için sıcak su kompresi uygulanmaktadır. Hem pratik olmasından hem de iltihaptan kaynaklanan tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olduğu için arpacığın meydana getirmiş olduğu ağrıyı ve kaşıntıyı azaltır. 

Bununla birlikte papatya, aloe vera ve bebek şampuanıyla gözü yıkamak gibi bir çok eylem ile de evde arpacık tedavisine destek olabilirsiniz. Arpacık evde nasıl geçer? Aşağıda sizin için listeledik. 

Sıcak Su Kompresi Uygulamak

Arpacık için evde yapabileceğiniz en pratik yöntem sıcak su kompresidir. Sıcak su kompresi arpacığın meydana getirdiği ağrıyı ve iltihabî hafifletmeye yardımcı olur.

Sıcak su kompresini yapmak için temiz bir gazlı bezi gözünüzü yakmayacak kadar sıcak suyun içerisine batırın ve fazlalığını sıkın. Ardından gazlı bezi 5 dakika boyunca arpacığın üzerinde bekletin. Gün içerisinde üç defa tekrarlayabilirsiniz. 

Papatya Kompresi Yapmak

Papatyanın sakinleştirici etkisini arpacık üzerinde de görebilirsiniz. Özellikle papatya bitkisine ek olarak biberiye saplarını da ilave etmeniz etkisini daha fazla artıracaktır.

Beş adet biberiye sapını bir tutam papatya çiçeği ile beraber 1 litre kaynar suyun içerisinde demleyin. Soğuduktan sonra günde üç defa pamuk yardımı ile arpacığın üzerine koyabilirsiniz. 

Aloe Vera ile Masaj Yapmak

Aloe vera antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Buda arpacığın şişliğinin azalmasına ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. 

Bir adet aloe vera yaprağını ikiye bölün ve içerisinden jelini çıkarın. Göz kapağının üzerine jeli koyun ve parmak uçlarınız ile masaj yapın. Daha sonrasında sıcak su ile arındırmayı unutmayın. 

Bebek Şampuanı ile Yıkamak

Arpacık tedavisinde bölgenin temiz tutulması oldukça önemlidir. Bu nedenle bebek şampuanı gözü yıkamak ve bölgeyi temiz tutmak için oldukça iyi bir seçenektir. Bebek şampuanı ile arpacık olan bölgeyi yıkadıktan sonra sıcak su kompresi veya papatya kompresi uygulayabilirsiniz. 

Arpacık Evde Tedavi 

Arpacık Evde Tedavi

Arpacık Neden Olur?

Arpacık mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyon sonucu meydana gelir. Lakin bunun dışında birden fazla nedeni olabilir. Arpacık neden olur? Aşağıda maddeledik. 

 • Diyabet
 • Gül hastalığı
 • Yüksek kolesterol
 • Seboreik dermatit
 • Göz makyajıyla uyumak
 • Son tarihi geçmiş makyaj malzemeleri kullanmak
 • Kirli ellerle göze temas etmek
 • Kirli kontakt lens kullanmak

Genellikle arpacık düzenli tedavisi sağlandığında 5 gün içerisinde geçmektedir. Lakin daha ciddi arpacık vakalarında bu sürede uzama gözlemlenir. En iyi tedavi için bir uzman doktora başvurmayı unutmayın.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağı Eritme Kürü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment