Apple, iPhone Ürün Kutusundan Şarj Cihazını Çıkardığı İçin Tazminat Ödeyecek - Bildiğim Kadar
Mobil

Apple, iPhone Ürün Kutusundan Şarj Cihazını Çıkardığı İçin Tazminat Ödeyecek

<
Apple iPhone Urun Kutusundan Sarj Cihazini Cikardigi Icin Tazminat Odeyecek 1
Written by admin

2020 senesinde piyasada satışa sunulan iPhone 12 serisi ile beraber telefonlarının kutusundan şarj adaptörünü ürün paketinden çıkartan Apple, senelerdir geçindiren bir münakaşanın da fitilini ateşledi. Aslında öteki telefon üreticileri tarafınca kısa zaman içinde benimsenen bu hamle, kamuoyunda tepkilere yol açmıştı. Bu karar sonrasında Samsung ve Xiaomi de telefon kutularından adaptörü çıkartmıştı. Bugün ortaya çıkan bir haber ise Apple’ın bu kararının yasal neticeleri olabildiğini gösterdi.

Apple iPhone Urun Kutusundan Sarj Cihazini Cikardigi Icin Tazminat Odeyecek

Tüm dünyada olduğu benzer biçimde Brezilya’da da telefonlarını şarj adaptörü olmadan satışa sunan Apple, bir satın alan tarafınca dava edildi. Davanın mevzusu ise organik olarak şarj adaptörü idi. Bugün sonuçlanan dava da mahkeme müşteriyi haklı buldu.

Ürünün kutusundan şarj adaptörü çıkmadığı için firması dava eden bir müşteri, uzun zamandır idame eden davadan zaferle ayrıldı. Brezilya’da görülen mahkemede yargıç, firmanın sattığı üründe şarj cihazı bulunmaması nedeniyle Apple’ın müşteriye 1.000 dolar tazminat ödemesine hükmetti. Daha öncesinde de Brezilya hükümeti Apple’a bu mevzu nedeniyle 2 milyon dolar para cezası vermişti.

Karar öncesinde mahkemede kendini korumak için çaba sarf eden şirket, birçok müşterinin evlerinde aslına bakarsan şarj adaptörü bulunduğunu söyledi. Ayrıca şarj cihazlarının kutudan çıkartılmasının çevresel yararları da yargıca sunuldu. Bakalım bu karar ülkede bir şeyleri değiştirebilecek mi? Bekleyip göreceğiz. Bizce bu yapılan değişiklik çevresel faktörleri öne sürmekten daha çok kâr amaçlı yapılmış bir değişiklik olduğunu düşünüyoruz.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Apple Markasına 5 Milyar Euroluk Dava Açıldı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment