Kapat
Sağlık ve Yaşam 5 0

Neden Kendimizi Gıdıklayamıyoruz?

Merhabalar değerli Bildiğim kadar okuyucuları, bugün ki yazımızda sizlerle neden kendimizi gıdıklayamıyoruz bu konu hakkında bilgilerimizi sizlere aktaracağım.

Öncelikle iki çeşit gıdıklanma vardır, vücudunuzda dolaşan böcek gibi yabancı nesnenin sizi gıdıklamasına kinesmesis denir. bu tüm hayvanlarda var ve parazitlere karşı korunma açısından oldukça makul bir tepki.

Kahkahaya neden olan ikinci tip gıdıklanma yani gargalesis sadece insan, şempanze ve goril gibi primatlarda görülüyor. Bunun nedeni net değil ama bir hipoteze göre özellikle çocuklarda gıdıklanma ebeveyn ve yavru bağını güçlendiren pozitif duygular yaratıyor.

Hatta aslen rahatsız edici olan bir etkiye öfkeyle değil de gülerek tepki vermeniz o kişiye boyun eğdiğinizi sinyalliyor. Diğer bir hipoteze göre gıdıklanma vücudun en hassas bölgelerine yönelik hassasiyetimizi arttırıyor ama kendinizi gıdıklayamıyorsunuz. Çünki gıdıklanmayı normal dokunma hissinden ayıran gıdıklanmada beklenmeyen bir temas gerekmesi.

Beynimiz kendimize dokunmamızı söyleyen sinyalleri ve onların yaratacağı hissi zaten bildiği için ve gıdıklanma tetiklenmiyor.

{ectoor}

Kendini bildiğinden beri elinden bilgisayarı düşürmeyen oyun ve teknoloji bağımlısı, Yaklaşık 7 senedir İnternet ve bilişim alanında çalışmalar yapan birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.