Kapat
Neden Kendimizi Gidiklayamiyoruz 2
Sağlık 27 0

Neden Kendimizi Gıdıklayamıyoruz?

Merhabalar değerli Bildiğim kadar okuyucuları, bugün ki yazımızda sizlerle neden kendimizi gıdıklayamıyoruz bu konu hakkında bilgilerimizi sizlere aktaracağım.

Öncelikle iki çeşit gıdıklanma vardır, vücudunuzda dolaşan böcek gibi yabancı nesnenin sizi gıdıklamasına kinesmesis denir. bu tüm hayvanlarda var ve parazitlere karşı korunma açısından oldukça makul bir tepki.

Neden Kendimizi Gidiklayamiyoruz 1

Kahkahaya neden olan ikinci tip gıdıklanma yani gargalesis sadece insan, şempanze ve goril gibi primatlarda görülüyor. Bunun nedeni net değil ama bir hipoteze göre özellikle çocuklarda gıdıklanma ebeveyn ve yavru bağını güçlendiren pozitif duygular yaratıyor.

Hatta aslen rahatsız edici olan bir etkiye öfkeyle değil de gülerek tepki vermeniz o kişiye boyun eğdiğinizi sinyalliyor. Diğer bir hipoteze göre gıdıklanma vücudun en hassas bölgelerine yönelik hassasiyetimizi arttırıyor ama kendinizi gıdıklayamıyorsunuz. Çünki gıdıklanmayı normal dokunma hissinden ayıran gıdıklanmada beklenmeyen bir temas gerekmesi.

Beynimiz kendimize dokunmamızı söyleyen sinyalleri ve onların yaratacağı hissi zaten bildiği için ve gıdıklanma tetiklenmiyor.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

{ectoor}

Kendini bildiğinden beri elinden bilgisayarı düşürmeyen oyun ve teknoloji bağımlısı, Yaklaşık 7 senedir İnternet ve bilişim alanında çalışmalar yapan birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Tespit Edildi!!!

Reklam engelleyici kullandığınızı tespit ettik, lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatınız.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock