Balın İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Balın İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

<
balın insan vücuduna faydaları
Written by admin
image

Balın sağlığımıza olan faydaları çok fazladır. Doğal ve taze olması halinde vücudumuzdaki bakterileri öldürür ve antibiyotik görevi görür. Yapılan araştırmalarda ise bal sayesinde ilerde bakterilerle mücadele etmeye yarayan aşı ve ilaçlar yapılacağı görülüyor. Balın bilinmeyen faydaları araştırıldı. Bu yazıda, balın birçok bilinmeyen faydaları öğrenilebilir.

Bal’ın Uykuya Faydası

Balda bulunan Traytopan adlı madde vücudu rahatlatır ve yatma saati  uyarısı verir. Vücudun ihtiyacı olan fakat vücudun kendisinin üretemediği bu amino asiti baldan alabilir. Ayrıca uyku esnasında beynin ihtiyaç duyduğu glikojen içeren bal kesintisiz bir uyku sağlar.

Bal’ın Kalp ve Kalp Hastalıklarına Faydası

Yüksek kan basıncının kalp hastalıkların ortaya çıkmasında oldukça etkili olduğunu biliniyor. Bu yüzden kan basıncı belli bir düzeyde tutulmaya  çalışılır. Her gün yenen bir kaşık bal, kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

image4f24787eb80087b7

Bal’ın Kana Faydası

Trigliseritler kanda bulunan yağ çeşitlerinden bir tanesidir. Trigliserit seviyesi yükseldiğinde kalp hastalıkları ve diyabet görülür. Bal ise bu trigliseritleri dönüştürerek kandaki gereksiz yağı temizleyen maddeler haline getiriyor.

Bal’ın Bağışıklık Sistemine Faydası

Bal antioksidanlar ve antibakteriyel maddeler açısından zengin bir maddedir. Böylece bağışıklık sistemini  güçlendirir. Bakteri, mantar yada virüs gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Balı yaralara sürerek, yaranın mikrop kapmasını engelleyebilir.

Bal’ın Metobolizmaya Faydası

Balın metebolizma hızlandırma özelliği vardır. Kan akışını hızlandıran bal, vücut sıcaklığının hafifçe yükselmesini ve böylece daha çok yağ yakılmasını sağlar.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Bu kelebek, insanlar yüzünden soyu tükendiği bilinen ilk ABD böceği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin