Kedileri Mutlu Etmenin Yolları Neler? Kedimi Nasıl Mutlu Ederim? - Bildiğim Kadar
Hayvanlar Alemi

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları Neler? Kedimi Nasıl Mutlu Ederim?

<
Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları
Written by admin

Merhabalar Bildiğim Kadar okuyucuları, bugün ki yazımızda sizlere Sağlık ve Yaşam köşesinden kedileri mutlu etmenin yollarını, kedilerin temizliği ve kedilerin sağlığı hakkında sırasıyla konulara yer verdik umarım sizler için yararlı bir konu olur keyifle okumanız dileğiyle.

Kedileri mutlu etme yolları öylesine çok ki… Çoğu zaman ufacık bir gülümseme bile yetiyor. Onlara bir adım gitseniz, onlar size koşarak geliyor.

İstedikleri şey fazla değil; yalnızca sevildiklerini, önemsendiklerini bilmek. İşte, kedimi nasıl mutlu ederim? Diyenler için önemli tüyolar…

Kediler Nasıl Mutlu Edilir?

Onları hangi yolla sevindirirseniz sevindirin, mutlaka size içten bir sevgi göstereceklerine emin olabilirsiniz. Kendinizi patili dostlarınızın sevgi seline kaptırmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimiz size hitap ediyor:

1. Sevginizi Gösterin

kedinize sevginizi gosterin
Kedinize sevginizi gösterin

Kucağınıza alıp sevmek, başını okşamak, tatlı bir ses tonuyla konuşmak… Bunların hepsi basit ancak ona olan sevginizi yansıtma bakımından etkili davranışlar.

2. Oyunlar Oynayın

kedinizle oyunlar oynayin
Kedinizle oyunlar oynayın

Tabii kedileri mutlu etme yöntemleri içerisinde oyunların yeri yadsınamaz. Minik dostunuzun özellikle de avcılık oyunlarından çok keyif alacağını bilmelisiniz. Herhangi bir nesneyi ipin ucuna bağlayarak bile kolayca eğlenceli bir av oyunu oluşturmanız mümkün.

Kediniz size doğru yaklaştıkça ipi çekerek heyecanlanmasını sağlayın. Bu şekilde o nesneye ulaşmak için daha fazla çaba gösterecek ve bunu yaparken oldukça keyifli anlar yaşayacak.

3. Arkadaş Edinmesini Sağlayın

kedinizin arkadas edinmesini saglayin
Kedinizin arkadaş edinmesini sağlayın

Böyle bir imkâna sahipseniz evinize başka bir kedi daha alın. Evinizde köpek besliyorsanız ikisini birbirine alıştırmaya çalışın.

4. Temizliğine Önem Verin

kedinizin temizligine onem verin
Kedinizin temizliğine önem verin

Kendini temiz hissetmeyen kedi hep stres altında olur. Kedileri mutlu etmenin yolları her şeyden önce bakımına, hijyenine özen göstermekten geçer. Tüyleri birbirine karışmış, vücudu kirli bir kedinin etrafa neşe saçmasını bekleyemeyiz, öyle değil mi?

5. Sağlığına Dikkat Edin

kedinizin sagligina dikkat edin
Kedinizin sağlığına dikkat edin

Kedinizin tüy yapısına ve cinsine uygun ürünler kullanın. Ayrıca kedi aşı takvimi doğrultusunda bütün aşılarını vakti gelince yaptırın. Mama seçimini ise yine yaşını, damak zevkini, kilosunu göz önünde bulundurarak yapın.

Kedi kulak uyuzu, psikolojik tüy dökülmesi ve buna benzer fiziksel, psikolojik rahatsızlıkları varsa tedavisi için veterinere götürmekte geç kalmayın. Herhangi bir hastalığı olmasa bile rutin veteriner kontrollerini ihmâl etmeyin.

6. Tırmalama Tahtasından Yararlanın

kedi tirmalama tahtasi
Kedi tırmalama tahtası

Kedileri mutlu etme yöntemleri içinde en popüler olanlardan biri, tırmalama tahtası adı verilen ürünleri kullanmaktır. Zira her kedinin doğasında, tırnaklarını çeşitli alanlara sürtmek suretiyle törpüleme ihtiyacı vardır.

Sokak kedileri bunun için genellikle ağaçlardan faydalanır. Ancak ev kedileri dış ortamda karşılayabilecekleri bu gereksinimi evde gideremez. Tırnakları uzayıp oraya buraya takılır ve böylelikle onlara rahatsızlık verir.

Kedi tırmalama tahtası yardımıyla bunu önleyebilirsiniz. Hem böylece kedinin oyun oynayıp enerjisini atmasına, daha kolay bir şekilde uykuya dalmasına da yardım etmiş olursunuz.

Kedileri Mutlu Etmenin Yolları Nelerdir Başka?

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra, kediler nasıl mutlu edilir? Diye düşünenler için başka tavsiyelerimiz de olacak:

 • Evinizde onlar için hususi bir alan oluşturun. Kedi burada kendisini özel hissetsin, ailenizin bir parçası olduğunu anlasın.
 • Dışarı çıkarın. Parklarda, bahçelerde, sokaklarda gezdirin.
 • Bazen ona kedi ödülleri veya sevdiği başka şeylerle tatlı sürprizler yapmayı unutmayın.
 • Yapay çim ya da yeşil bir minder satın alarak doğal ortama benzeyen bir ortam sunabilirsiniz. Kapalı bir balkona sahipseniz kedi minesi ve bunun gibi çeşitli bitkilerle patili dostunuzun daha çok oksijen almasına imkân tanıyabilirsiniz.

Kedimi Mutlu Etmek İstiyorum Diyenler Bunlardan Uzak Durmalı!

Bir yandan kedileri mutlu etme yöntemleri uygularken diğer taraftan onları mutsuz edecek şeyler yapmayın. Örneğin;

 1. Salatalık veya farklı bir şey ile korkutmayın.
 2. Bağırmaktan ve cezalandırmaktan kaçının.
 3. Hoşlanmadığı seslere karşı hassasiyet sahibi olun. Meselâ kediler kâğıt çevirme sesini sevmez, tarak dişlerini oynatarak çıkarılan sesten de nefret eder.
 4. Kum kabı temizliğini ve düzenli öğünlerini aksatmayın.

Sonuç

Kedileri mutlu etmenin yolları son derece basit. Hayatımızı renklendiren, evimizin neşesi patili dostlarımıza ne yapsak az gerçi… 

Peki kediler kaç gün aç kalabilir biliyor musunuz ? Muhtemelen bilmiyorsunuz. O halde tıklayın.

 

5/5 - (1 vote)

About the author

admin

18 Comments

 • 3yildir besledigim bir arkadaşım kedim var onu çok seviyorum sağlığına dikkat ediyorum ve oyunlar oynuyoruz kedilerinize özen gösterin onları çok sevin. Bu yazı çok bilgilendirici olmus

 • Özellikle kedi besleyici olarak eksiklerimiz oluyor çok önemli bi paylaşım olmuş, bazı tepkilerinden ne istediğini anlama konusunda feyz aldım kaleminize sağlık faydalı oldu benim için 👏

 • Çok güzel kaliteli bir yazı olmuş tebrik ederim sayenizde çok daha mutlu kaliteli vakit geçiriyoruz

 • Kedileri mutlu etmek çok kolay onlara sevginizi verin ve burada yazan detayları uygulayın size sevgi olarak geri dönüyor Çok teşekkürler bilgiler için

 • Yakın zamanda evimizin yeni üyesi olan kedimizle ilgilenirken böyle bir bilginin karşıma çıkması beni çok mutlu etti. Onu daha iyi hissettirebilmek ve mutlu edebilmek için yepyeni bilgiler öğrendim.

 • Kedim benimle beraber uyuyor Uyuduğu zamanda gır gır diye sesler çıkarıyor 😍 O kadar tatlı ki Kedinizi gerçekten sevdiğiniz zaman anlıyor ve size sonsuz güveniyor. Dünyanın en sevimli canlıları

 • Yazıların özenle okudum bugün bir yavru sahiplendim de tam aradığım türde bir site teşekkürler

  • Sizlere yardımcı olabildiysen ne mutlu bizlere, size ve ailenizin yeni üyesine mutlu yaşamlar dileriz. 🙂

Leave a Comment