Kaliteli Backlink Nedir? Detaylı Anlatım - Bildiğim Kadar
İnternet

Kaliteli Backlink Nedir? Detaylı Anlatım

<
Kaliteli Backlink Nedir
Written by admin

Merhabalar Bildiğim Kadar okuyucuları bugün ki yazımızda sizlere İnternet dünyasından kaliteli backlink nedir, yüksek kaliteli backlink nedir, backlink kalitesi neden önemlidir gibi önemli konulara değineceğiz umarım sizler için yararlı bir makale olur keyifli okumalar dileriz.

kaliteli backlink nedir 2
Kaliteli Backlink Rehberi

İlk günden beri backlink (geri bağlantı), web sitelerini ve web sayfalarını arama motorları için optimize etmenin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Web sayfalarına verilen bağlantıların takip edilmesi, Google’ın arama yığınının en üstüne yükselmek için en başından beri önemli bir faktördü. O zamandan beri, bağlantılar ve bir sayfadan diğerine bağlantıların aktardığı değer, en önemli sayfa dışı SEO sıralama faktörü haline geldi.

Bağlantıların sıralamaları etkileme şekli de zaman içinde gelişmiştir. Eskiden bir sayfayı işaret eden bir ton bağlantıya sahip olmak, SERPlerin en üstünde yer almak için yeterliydi. Ancak Google tarafından yapılan güncellemeler sayesinde vurgu, nicelikten niteliğe doğru yön değiştirdi. Böylece kaliteli backlink oluşturmak önem kazandı.

Bu yazımızda, geri bağlantıların kalitesini nasıl değerlendirmeniz gerektiğini ve SEO çalışmanızdaki yerini ele alacağız.

Kaliteli Backlink Nedir?

kaliteli backlink nedir 3
Kaliteli Backlink Nedir?

Arama motoru optimizasyonunda kaliteli backlink, web sitenizdeki bir sayfayı işaret eden, konunuzla alakalı olan ve yüksek kaliteye sahip bir web sitesinden yapılan bağlantıları ifade eder. En yüksek kaliteye sahip geri bağlantılar, bağlantı metni içindeki alakalı anahtar kelimeleri kullanır.

Yine de backlink kalitesinin ikili değil bir spektrumda değerlendirildiğini unutmayın. Dolayısıyla bir bağlantı, tüm bu niteliklere sahip olmadan da yüksek kalitede olabilir. Aslında, sitenizin birkaç kriterden fazlasını karşılayan bir geri bağlantıya sahip olması oldukça nadirdir.

Kolay yoldan backlink nasıl alınır?

Wordpress, Blogger vb. platformlardan ücretsiz paravan bloglar oluşturarak hedef sitenize imlemeler, link çıkışları yapabilirsiniz. Bu yöntem maliyetsiz ve kolay yöntemdir.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli bir backlink almak istiyorsanız hedef siteniz ile uyumlu bir web siteden bir backlink almanız doğru olacaktır. örneğin ilgili siteniz teknoloji içerikleri üretmektedir, sizler yemek tarifi içeriği paylaşan bir web siteden backlink (geri bağlantı) almanız durumunda sizlere pek bir etkisi olmayacaktır. İlgili sektörünüzden backlink almaya özen gösterin.

Kalite Neden Önemlidir?

Bağlantı kalitesi önemlidir çünkü sayfanıza gelen trafiği etkiler.

İlk zamanlarda bir sayfaya işaret eden bağlantıların sayısına bakmak, arama sonuçlarında gösterilecek en iyi sayfalara karar verme konusunda Google’a oldukça yardımcı oldu. Fakat bağlantı sayısının kriter olarak kullanılması, manipülasyonu beraberinde getirdi ve titiz bir SEO sonucunu engelledi.

Web sitesi sahipleri, sahip oldukları bağlantı sayısını yapay olarak artırmak için bir dizi teknik kullanırlardı. Bu “bağlantı şemaları” şunlardı:

 • Bağlantı satın alma
 • Widgetlarda bağlantı gizleme
 • Yorum spamını otomatikleştirme
 • Sitenize bağlantılar içeren içerik paylaşımı
 • Bağlantı tekerlekleri

Bu manipülasyonu önlemek ve bağlantı şemaları kullandığını belirlediği siteleri cezalandırmak için Google, Penguin güncellemesini tanıttı. Penguin algoritması, bağlantı şemalarını cezalandırır ve kalitesiz bağlantıların değerini düşürür.

Bu nedenle, geri bağlantılar hala çok önemli olsa da (muhtemelen ilk 3 sıralama faktöründen biri) artık odak noktası nicelikten çok niteliğe kaymıştır.

Bir Bağlantıyı Yüksek Kaliteli Yapan Nedir?

backlink baglantisini kaliteli yapan nedir 1
Backlink Bağlantısını Yüksek Kaliteli Yapan Nedir?

Backlink kalitesi hem bireysel düzeyde hem de sitenizin genel backlink profilinin bir parçası olarak değerlendirilmelidir.

Bir geri bağlantı ve/veya bağlantı profilini değerlendirmek için 5 kriter vardır:

 • Bağlantı metni alaka düzeyi
 • Sayfa içeriği alaka düzeyini ve kalitesini ilişkilendirme
 • Etki alanı kalitesi ve alaka düzeyini ilişkilendirme
 • IP adresi
 • Bağlantı konumu

Ne yazık ki her bir bağlantıyı bu kriterlere göre nasıl değerlendireceğinize dair kesin kurallar yoktur. Bunun yerine, her bir bağlantının kalitesine tek tek ve sitenizin genel bağlantı profili bağlamında bakmalısınız.

Bağlantı Metni Alaka Düzeyi

Bağlantı metni, bir bağlantının tıklanabilir metnini ifade eder; genellikle mavidir ve altı çizilmiştir. Google bir web sayfasını taradığında ve bir bağlantı bulduğunda, hedef URL’nin bağlantı veren sayfayla alakalı olup olmadığını belirlemenin bir yolu olarak bağlantı metnini kullanır.

İdeal bağlantı, bir sayfanın hedef anahtar kelimesini doğal ve sayfayla alakalı bir şekilde kullanan bağlantıdır. Dolayısıyla, bahçe aletleri satan bir sayfaya bağlantı veren bahçecilikle ilgili bir makale varsa, ideal bir bağlantı metni “kürek”, “bahçe aletleri” veya “bitki bakımı” gibi kelimeleri içermelidir.

Bağlantı metni, bağlantı sayfasının içeriğiyle de alakalı olmalıdır. Bağlantı metni olarak “kürek” kelimesini kullanılıp bahçe aletleri satan sayfaya verilen bir bağlantı, o sayfayla oldukça alakalıdır. Ancak bağlantı sayfası alakasız bir konuyla ilgiliyse, bu düşük kaliteli bir geri bağlantıdır.

Anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni kullanan geri bağlantılar, en değerli bağlantılarınızdan bazıları olacak olsa da anahtar kelime bağlantı metninden başka bir şey içermeyen bir bağlantı profiline sahip olmak, muhtemelen size yardımcı olmaktan çok zarar verecektir.

Bu tür bağlantılardan başka hiçbir şeye sahip olmayan bir bağlantı profili doğal görünmeyecektir. Google’ın sıralama algoritmasıyla oynamaya çalışıyormuşsunuz gibi durur. Aşağıdakileri içeren bağlantı metinlerine sahip olmak en idealidir:

 • Anahtar kelime açısından zengin metinler.
 • Sadece şirketinizin, web sitenizin veya markanızın adını içeren metinler.
 • “Buraya tıklayın” veya “bu sayfa” gibi genel ifadeler.

Bir süredir var olan siteler, doğal olarak çok çeşitli bağlantı metinleriyle bağlantılar edinecektir.

Bağlantı Sayfası-Etki Alanı Alaka Düzeyi ve Kalitesi

backlink etki alani alaka duzeyi ve kalitesi 1
Backlink Etki Alanı Alaka Düzeyi ve Kalitesi

Bağlantı metni ile ilgili bölümde bunu kısaca ele aldık. Ancak genel sayfa alaka düzeyi de bağlantı kalitesini belirlemede çok önemlidir. Sayfanızla alakalı içeriğe sahip yüksek kaliteli sayfalardan gelen bağlantılar, alakasız ve/veya daha düşük kaliteli bir sayfadan gelen bir bağlantıdan çok daha fazla trafik getirecektir.

Ne yazık ki bir bağlantı sayfasının veya etki alanının “kaliteli” olup olmadığına karar vermek öznel olabilir. Kullanabileceğiniz birçok araç vardır: Moz, Ahrefs, Majestic kullanabilirsiniz veya kendiniz yapabilirsiniz.

Sayfa veya etki alanı kalitesini değerlendirmek için kendinize şu soruları sorun:

 • Sayfanın konusu, genel web sitesinin konusuyla veya nişiyle eşleşiyor mu? Bu, büyük ölçüde web sitesi nişine bağlı olacaktır, bu nedenle iyice düşünün. Bir haber sitesindeki alakasız sayfalar elbette bir sorun değildir, ancak yerel bir yemek blogunda çevrimiçi poker hakkında bir sayfa büyük bir sorundur.
 • İçerikten ne kadar “agresif” bir şekilde para kazanılıyor? Sayfadaki bazı reklamlar iyidir (içerik üreticilerinin de kazanç elde etmesi gerekir). Ancak kullanıcının içeriği okuma veya izleme isteğini kıracak seviyede olmamalıdır.
 • Site sahibi gerçekten kullanıcılara yardım etmeye mi çalışıyor? Kaliteli içerik, ziyaretçiye gerçekten değer verip onun sorularına yanıt vermek amacıyla yayınlanır. Kalitesiz içerikle dolu sitelerden gelen bağlantılar da kaliteli olmayacaktır.
 • Bağlantılarınızın çoğu aynı IP adresinden mi geliyor? Kötü bir bağlantının işareti, sürekli aynı IP adreslerinden gelen bağlantılardır. Aynı IP adresine sahip birden fazla alan adından gelen çok sayıda bağlantıya sahip olmak, Google’ın nefret ettiği özel blog ağlarını işaret eder. Ayrıca Rusya, Çin veya Hindistan gibi spamın yoğun olduğu ülkelerden gelen (işletmeniz bu ülkelerden birinde faaliyet gösteriyorsa başka tabii) IP adreslerine de dikkat etmelisiniz.
 • Bağlantılar benzersiz bir etki alanından mı? Bu biraz IP adresiyle bağlantılıdır, en azından prensip aynıdır. Belirli bir etki alanından daha fazla bağlantı elde ettikçe, tek bir geri bağlantının değeri azalır. Bu, zaten size bağlanan bir alan adından gelen bir bağlantının kötü veya değersiz olduğu anlamına gelmez. Sadece yeni alan adlarının daha fazla trafik getireceği anlamını taşır.

Bağlantı Konumu

backlink baglanti konumu 1
Backlink Bağlantı Konumu

Bir sayfadaki her bağlantı, o sayfanın trafinin bir kısmını dağıtır. Ancak bir sayfadaki tüm bağlantılar aynı miktarda değer göndermez. Bağlantının bir sayfada göründüğü yer, SEO amaçlarınız için ne kadar değerli olduğunu büyük ölçüde etkileyecektir.

Temel bir web sayfasının 5 bölümü vardır:

 • Üstbilgi
 • Altbilgi
 • Sağ kenar çubuğu
 • Sol kenar çubuğu
 • Gövde içeriği

Bu bölümlerin her biri, trafiği hedef sayfalarına ileten harici bağlantılar içerebilir (sıklıkla içerir). Bir sayfanın gövde içeriğinde görünen bağlantılar, en değerli bağlantılardır. Çünkü Google’ın algoritmalarında güvenli olarak görülür ve SEO’nuz için değerlidir.

Bir bağlantının gövde içeriğindeki konumu, ne kadar trafiğin geçtiği konusunda da büyük bir faktör oynayacaktır. İlk paragraftaki bağlantılar, daha aşağıda bulunan paragraflardaki bağlantılardan daha iyidir.

Sayfadaki bağlantı sayısı da önemli bir faktördür. Bir ton bağlantı içeren bir sayfa, daha az bağlantı içeren bir sayfadaki bağlantıdan açıkça daha az değer iletecektir. Dolayısıyla teorik olarak, bir sayfanın ilk paragrafındaki bağlantı, çok daha az bağlantı içeren bir sayfanın son paragrafındaki bağlantıdan daha az değer verebilir.

Ayrıca çok sayıda harici bağlantıya sahip bir sayfa (200 üzerinde), yalnızca backlink satmak için var olan ve SEO için yarardan çok zarar getirecek bir sayfa gibi görünecektir.

Kaliteli Geri Bağlantılar Oluşturma

kaliteli geri baglanti olusturma
Kaliteli Geri Bağlantılar Oluşturma

Kaliteli geri bağlantılar oluşturmanın iki yolu vardır:

 • Bir konuk blog yazısı yayınlamak, yüksek kaliteli bir alan adından bağlantı almanın harika bir yoludur. Konuk bloglaması, geri bağlantınızın yerini belirleme ve bağlantı metni üzerinde kontrol sağlama avantajını da size sunar. Size doğal olmayan bir bağlantı profili verebileceğinden, konuk blog yazarlığını aşırıya kaçırmamaya dikkat edin.
 • Mevcut kaliteli makalelerden içeriğinize bağlantılar isteyin. Web sitesi sahibine, sayfanıza verilen bağlantının okuyucuya nasıl fayda sağlayacağını açıklayan bir e-posta gönderin ve onu ikna etmeye çalışın.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, kaliteli backlink elde etmek, insanların bağlantı kurabileceği yüksek kaliteli, kullanışlı içerik oluşturmayı gerektirir.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır? Detaylı Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment