Kepçe Kulak (Otoplasty) Ameliyatı Nedir? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Kepçe Kulak (Otoplasty) Ameliyatı Nedir?

<
Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir
Written by admin

Merhabalar değerli Bildiğim Kadar okuyucuları bugün ki yazımız da sizlere Sağlık köşemizden Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir ve Nelere Dikkat edilmesi vb. konulara değineceğiz umarım yararlı bir konu olur iyi okumalar dileriz. Kepçe kulak ameliyatı, büyük kulak görünümünü ve kulak kıvrımlarındaki form bozukluğunun yarattığı estetik dışı görüntüyü ortadan aldırmak için uygulanan operasyondur. Kulak şekillendirme operasyonları arasında yer alan Otoplasty, estetik ve plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Hasta memnuniyetinin ve başarı oranının yüksek olduğu Otoplasty, çocukluk döneminde de uygulanabilmektedir.

kepce kulak ameliyati
Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Fotoğrafı

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak görünümü, baş ile kulağın oluşturduğu açının normalden daha geniş olması halinde ortaya çıkar. Kulak kepçesinde yer alan “Y” şeklindeki doğal kıvrımlar normalden daha az belirginse, kepçe kulak görüntüsü oluşmaktadır.

Kepçe kulak sorunu kalıtsal olarak ortaya çıkabilmektedir. Ebeveynlerde görülmesi halinde çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir. Kepçe kulağa eşlik edici başka bir hastalık bulunmazken, şekle yönelik bozukluğun duyma yetisine olumsuz bir etkisi yoktur. Sadece kozmetik ve estetik açıdan sorun teşkil eden kepçe kulak görünümü, bebeklik çağında fark edildiğinde tıbbi bant kullanımı ile bir nebze düzeltilebilir. Belirgin ve kalıcı bir şekilde sonuç alınabilmesi için çocukluk veya yetişkinlik döneminde kepçe kulak ameliyatından yararlanılmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Kepçe kulak ameliyatı, 5 ila 6 yaş döneminde yapılabilir. 5 ve 6 yaş döneminde kulak gelişimi tamamlandığı için okul öncesi bu dönemde kepçe kulak ameliyatı yapılmasında sakınca bulunmaz.

Her ne kadar sosyal ve psikolojik problemlerin ortaya çıkması istenmese de kepçe kulak görünümü, çocukların arkadaşları arasında alay konusu haline gelmelerine sebep verebilir. Kepçe kulak görünümüne bağlı olarak travma yaşayan çocuklar ve gençler saçlarını toplamaktan kaçınabilir ve beden algısıyla ilgili bozukluklar yaşayabilirler. Bu yüzden okul öncesi dönemde yapılan kepçe kulak operasyonu, çocuklarda oluşabilecek psikolojik travmaların önüne geçebilir. Kepçe kulak ameliyatı 5 ila 6 yaş sonrasında ve yetişkinlik döneminde de gerçekleştirilebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı yaptırmak isteyenler, operasyonun lokal anestezi altında gerçekleştiğini bilmelidirler. Operasyon ortalama 1.5-2 saat sürer. Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı için genel anestezi de tercih edilebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı genellikle kulak arkasındaki kıvrımlara uygulanan küçük kesilerden gerçekleştirilir. Operasyon ardından ancak dikkatli bakılması halinde görülebilen, minik izler kalır. Kulağın şekline yönelik bir değerlendirme yapıldıktan sonra operasyonda hangi işlemlerin uygulanacağına ilişkin karar alınır. Estetik ve plastik cerrah duruma göre, kulaktaki fazla kıkırdağı törpüleme, çıkarma, emilebilen dikişler ile kulağa arka yöne doğru kıvrımlı yeni formu verme yollarına başvurur.

Kısacası operasyonda, kulak arkasından gerçekleştirilen insizyonla kulağa verilmek istenilen şekil bazı sütür teknikleriyle kazandırılır. Vaka durumuna göre gerekliyse kıkırdak eksizyonu gerçekleştirilir. Doğal ve estetik görünümlü kulağı elde etmek operasyonun amacıdır. Estetik cerrahlar en iyi sonucu alabilmek adına kişiye özel operasyon planlaması yapmayı tercih ederler.

Kepçe Kulak Ameliyatın Kaç Hafta Sonra İyileşme Görülür?

Kepçe kulak ameliyatından 2 hafta sonra iyileşme süreci tamamlanır. Bazı vakalarda İlk 1 hafta ardından iyileşme belirtileri gözlemlenir. Operasyondan 2 hafta sonra kişi duş alabilir, rutin iş ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken detaylar şöyledir:

  • Kulak öne doğru katlanmamalı
  • Gece yatarken kulaklar doktorun önerdiği şekilde korunmalı
  • Kulak arkasına uygulanması gereken antibiyotik krem 3 hafta süre ile kullanılmalı
  • Sargılı kulağın üzerine yatılmamalı
  • Sargıların açılması ardından yapılan banyoda sıcak su kullanılmamalı

Kepçe kulak ameliyatı ardından bu konulara doktorun önerdiği süre bazında hassasiyet göstermek gerekir.

5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bireyler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment