Koçtaş Firmasının Hikayesi - Bildiğim Kadar
İnternet

Koçtaş Firmasının Hikayesi

<
Koctas firmasinin hikayesi 2
Written by admin

Koçtaş; Koç Grubu‘na bağlı olup, yapı malzemeleri satışı gerçekleştiren bir firmadır. 1927 yılında kurulan Koçtaş, Koç Grubunun ilk şirketleri arasında yer alanlardan biridir.

Vehbi Koç‘un, 1927 senesinde İstanbul’da kurduğu ilk şirketi olan Vehbi Koç ve Ortakları Kollektif Şirketinin yürüttüğü işleri önce 1942 yılında Koç Ticaret A.Ş. Galata Şubesi’ne devredilmiştir. Şirketin bir holding özelliği almasını isteyen Vehbi Koç işlerinin ayrı ayrı şirketler tarafından organize edilmesine karar vermiştir, 1955’te Koçtaş Ticaret Anonim Şirketini açarak inşaat malzemeleri satış işlerini bu şirketle yürütmeye başlamıştır. Şirket 20 Kasım 1963 tarihinde Koç Holding’in kurulmasıyla birlikte holdingin bünyesi altına girmiştir.

1996 yılına kadar ağırlıklı olarak yapı malzemeleri toptancılığı işleri yapan şirket, hem tali bayilere, hem de büyük inşaat projelerine hizmet verdi. 1996’da, perakendecilik işlerine başlama kararı alarak, ilk ev geliştirme mağazasını İzmir Bornova’da açtı. Antalya, İzmir Balçova ve Bodrum mağazaları ile birlikte büyümesine devam etti.

2000 senesinde Koç Holding ile Kingfisher B&Q arasında ortaklık (Joint Venture) anlaşması imzalandı ve sadece ev geliştirme perakendeciliği yapması üzerine yeni bir şirket kurulup isim olarak Koçtaş markası ile devam etme kararı alınarak faaliyetlerine bu şekilde sürdürdü.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan DS Damat Giyim Markasının Hikayesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment