Kapat
Koctas firmasinin hikayesi 2
İnternet 141 0

Koçtaş Firmasının Hikayesi

Koçtaş; Koç Grubu‘na bağlı olup, yapı malzemeleri satışı gerçekleştiren bir firmadır. 1927 yılında kurulan Koçtaş, Koç Grubunun ilk şirketleri arasında yer alanlardan biridir.

Vehbi Koç‘un, 1927 senesinde İstanbul’da kurduğu ilk şirketi olan Vehbi Koç ve Ortakları Kollektif Şirketinin yürüttüğü işleri önce 1942 yılında Koç Ticaret A.Ş. Galata Şubesi’ne devredilmiştir. Şirketin bir holding özelliği almasını isteyen Vehbi Koç işlerinin ayrı ayrı şirketler tarafından organize edilmesine karar vermiştir, 1955’te Koçtaş Ticaret Anonim Şirketini açarak inşaat malzemeleri satış işlerini bu şirketle yürütmeye başlamıştır. Şirket 20 Kasım 1963 tarihinde Koç Holding’in kurulmasıyla birlikte holdingin bünyesi altına girmiştir.

1996 yılına kadar ağırlıklı olarak yapı malzemeleri toptancılığı işleri yapan şirket, hem tali bayilere, hem de büyük inşaat projelerine hizmet verdi. 1996’da, perakendecilik işlerine başlama kararı alarak, ilk ev geliştirme mağazasını İzmir Bornova’da açtı. Antalya, İzmir Balçova ve Bodrum mağazaları ile birlikte büyümesine devam etti.

2000 senesinde Koç Holding ile Kingfisher B&Q arasında ortaklık (Joint Venture) anlaşması imzalandı ve sadece ev geliştirme perakendeciliği yapması üzerine yeni bir şirket kurulup isim olarak Koçtaş markası ile devam etme kararı alınarak faaliyetlerine bu şekilde sürdürdü.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan DS Damat Giyim Markasının Hikayesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

{ectoor}

Kendini bildiğinden beri elinden bilgisayarı düşürmeyen oyun ve teknoloji bağımlısı, Yaklaşık 7 senedir İnternet ve bilişim alanında çalışmalar yapan birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Tespit Edildi!!!

Reklam engelleyici kullandığınızı tespit ettik, lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatınız.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock