Sanal Sunucu VDS/VPS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Bildiğim Kadar
İnternet

Sanal Sunucu VDS/VPS Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

<
Sanal Sunucu Alirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 3
Written by admin

Sanal Sunucular yani VPS/VDS Nedir?

Günümüzde internet ve bilişim işleriyle uğraşıyorsanız VDS ve VPS terimlerini sıkça karşılaşıyor olmalısınız, Peki nedir bunlar kısaca bahsetmek gerekirse VPS yani uzun anlamıyla ise Virtual Private Server anlamına gelmektedir. VDS ise uzun anlamıyla Virtual Dedicated Server anlamına gelmektedir.

Sanal sunucular fiziksel bir sunucunun sanallaştırma teknolojisi ile birbirlerine ayrı şekilde bölünmüş ekonomik sunuculardır, Sanal sunucular diğer bir deyişlede sanal serverlar olarak da adlandırabiliriz.

Sanal Sunucularda Neler Yapılabilir?

Sanal sunucu ile bir web sitenizi barındırabilir, mail servisi olarak kullanabilirsiniz veya uygulama ve oyun sunucularınızı sorunsuz bir şekilde barındırabilirsiniz. Sanal sunucu kiralama fiziksel sunuculara nazaran yeni proje ve başlangıç aşamasında ki firmalar için çok ekonomik ve pratik bir çözüm yoludur.

Sanal Sunucu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz!

Sanal sunucu hizmeti kiralamak istediğinizde arama motorlarında bunun ile ilgili aramalar yaptığınızda çeşitli birçok web site ile karşılaşacaksınız, Bu durumlarda bazı karmaşıklıklar olabilir yasal satış izini olmayan hizmet sağlayıcılarından mağdur olmamanız veya hak iddia edebilmeniz açısından kesinlikle alışveriş yapmamanızı öneririz.

Ayrıca hizmet satın alacağınız firmanın Yer Sağlayıcı Belgesi’nin olması oldukça önemlidir Bilgi Teknolojileri ve İletişi Kurumu tarafından Ticari amaçla Hosting ve Sunucu hizmeti sağlayan firmalara Yer Sağlayıcı Belgesini zorunlu kılmıştır, Aşağıdaki bağlantıdan Yer Sağlayıcı Belgesine sahip işletmeleri sorgulayabilirsiniz.

Ticari Amaçlı Hizmet Verenler Yer Sağlayıcı Listesi – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (btk.gov.tr)

Ayrıca hizmet satın alacağınız firmanın Telefon, E-posta ve Adres gibi bilgilerin web sitesinde olması gerekmektedir.

Güçlü bir Altyapı ve VeriMerkezi

Hizmet satın alacağınız işletmenin sizlere güçlü bir altyapı sağlaması gerekmektedir, eski teknolojiye sahip sistemler günümüzde ne yazık ki yetersiz kalmaktadır ve işlemlerinizde problem veya çeşitlik aksaklıklara neden olabilir.

Özellikle firmaların kurumsal sunucular kullanmasına ve SSD depolama teknoloji kullandığından emin olmalısınız. İşlemci ve Ram performansları da bir sunucunun başlıca kaliteli olduğunun bir nevi göstergesidir. Hizmet talep edeceğiniz sunucuların kesinlikle çift işlemci kullandığından emin olunuz mümkünse İntel E-5 marka kullandığına emin olunuz bu tür sunucular performans olarak üst kademededir. RAM olarak ECC özellikli ram olmasına dikkat etmelisiniz.

VeriMerkezi lokasyonu olarak yapacağımız işlemlerin veri merkezinin konumuna göre erişim hızını etkilemektedir, mümkün olduğunda yurt içi veri merkezlerinden hizmet tercih ediniz ve tercih ettiğiniz veri merkezinin TIER III veri merkezlerinde barınan sunucuları kullanmaya özen gösteriniz.

Özellik Seçimi (RAM, CPU, Disk ve Trafik)

VeriMerkezi seçimi ve sanal sunucu seçimlerimizi anlattık dan sonra özellik seçimi hakkında dikkat etmeniz gereken hususları anlatacağız, Sanal sunucu özellik seçmesi tamamen sizin ne için ve ne amaçla kullanacağınız ile bağdaşmaktadır ve ram, işlemci, disk ve trafik gibi özellikleri istekleriniz doğrultusunda siz belirlemelisiniz.

Destek Birimleri

Hizmet talep etmeyi düşündüğünüz firmanın kesinlikle, çevrimiçi teknik destek biriminin olduğunda emin olmalısınız, çünkü sanal sunucu yönetimlerinde bazen sizlerin erişimi olmayan veya anlayamadığınız hatalar ile karşılaşmak büyük olasıdır bu gibi durumlarda problem yaşamamak adına hizmet talep edeceğiniz firmanın çevrimiçi bir teknik destek biriminin olduğundan emin olmalısınız.

İçeriği Oyla!

Bir önceki yazımız olan Instagram Aktif Kullanıcı Sayısı Ne Kadar? Yeni Bir Rekor Kırıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment