Ağlayamamak Neden Olur? - Bildiğim Kadar
Sağlık

Ağlayamamak Neden Olur?

<
Ağlayamamak neden olur
Written by admin

Merhabalar Bildiğim Kadar okuyucuları bugün ki yazımızda Sağlık ve Yaşam köşemizden sizlere ağlayamamak neden olur, ağlayamamanın fiziksel etkileri ve ağlamayı isteyip ağlayamamak neden olur bunları açıklayacağız iyi okumalar dileriz.

Ağlayamamak neden olur? Sorusunun yanıtı; genetik, fiziksel, psikolojik ve çevresel birçok faktörü kapsar. Sizi çok üzen bir durumla karşı karşıya olduğunuz halde acınızı bir türlü gözyaşlarınızla boşaltamıyor olabilirsiniz. Bunun sizde stres oluşturması gayet doğaldır.

Çünkü ağlamak, vücudumuzun refleks olarak harekete geçirdiği fizyolojik bir rahatlama ve savunma mekanizmasıdır. Travmaların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Ağlamakta zorlanmak, duygularınızı yönetemediğiniz veya taş kalpli olduğunuz anlamına gelmez. Belki de göz kuruluğunuz vardır? Kim bilir? 😊

Bunu şişman değil de iri kemikli olmaya benzetebiliriz. 😊 İşin esprisi bir yana, acaba sahiden niye ağlayamıyorsunuz?

Ağlayamıyorum, Neden?

aglayamamak neden olur
Neden Ağlayamıyorum?

Bu durumun sebebi bağışıklık sisteminizi ilgilendiren bir hastalık olabilir. Otoimmün sisteme zarar veren bazı rahatsızlıkların gözyaşı salgılanmasını da olumsuz etkilediği saptanmıştır.

Bunun temel nedenlerinden biri Sjögren’s Sendromu diye adlandırılan bağışıklık sistemi sorunudur. Bu, gözyaşı bezlerinin kurumasına yol açar ve ağlayıp isteyip de ağlayamamak gibi can sıkıcı bir probleme sebebiyet verir.

İlginizi Çekebilir: Anksiyete (Kaygı) Nedir?

Ağlayamamanın Fiziksel Nedenleri Nelerdir?

Ağlayamamanın fiziksel zararları nedir

Bazı tıbbî / biyolojik unsurlar ağlayamamak neden olur? Sorusuna cevap niteliği taşır. Örneğin;

  • Ağır depresyondan kaynaklı hissizlik,
  • Bazı ilaçların yan etkileri,
  • Göz ile ilgili rahatsızlıklar, Kuru göz sendromu (Başka bir ifade ile Keratoconjunctivitis Sicca) [Lens kullanımı, hamile veya yaşlı olmak, diyabet, hormonal değişiklikler ve benzeri sebeplerden kaynaklanabilir.]
  • Gözyaşı üretimini duraksatan ilaçlar (Örneğin; doğum kontrol hapları, ameliyat sonrası kullanılan birtakım ilaçlar, tansiyon ilaçları ve antihistaminiklr vs.)

Ağlamayı İsteyip Ağlayamamak Neden Olur Başka?

Yukarıdaki sebeplerin yanı sıra, şunlar da ağlamak istemenize rağmen gözyaşlarımızın önüne set çekebilecek durumlardan bazılarıdır:

Yaşadığımız Olayları Anlamlandırma Biçimimiz:

Meselâ aile fertlerimizden birini kaybedince hüngür hüngür ağlarken, sevgilimizi kaybetmenin acısı bize gözyaşı döktürmez.

Biliriz ki bir insan vefat ettiği zaman dünyaya yeniden gelmez. Bu nedenle acımızı derinden hissederek onu gözyaşı hâline getirmekte zorlanmayız.

Fakat terk edilme veya aldatılma gibi durumlarda ufak dahi olsa bir umut kırıntısı vardır. Belki sevgilimiz pişman olup geri dönecek ve özür dileyecek?

Bazen de hissettiğimiz öfke ağlamamıza engel olur.

Kişilik Yapımız:

Eğer hassas bir kişiliğe sahipsek duygularımızı boşaltmaya ihtiyaç duyduğumuzda hemen gözyaşlarımıza başvururuz. Ancak mükemmeliyetçi veya kontrolcü isek gözyaşlarımızı akıtmamız uzun sürebilir.

Yanlış Genellemelerin Etkisinde Kalmak:

‘Erkekler ağlamaz.’ İfadesini buna örnek gösterebiliriz. Bu tür genellemelere maruz kalan kişiler bunların tesiriyle gözyaşlarına zincir vurmayı tercih edebilir.

Oysa duygularını gözyaşlarıyla dışarı vurmak âcizlik değildir. ‘Ağlamak güçsüzlüktür. ‘Bunun için mi ağlayacaksın?’ gibi ifadeler yine kişilerin üzerinde baskı oluşturup ağlamasının önüne geçebilir.

Çocukluk Döneminden Kaynaklanan Sebepler:

Ağlayamamak neden olur? Sorusunun bir diğer yanıtı, çocuğun duygularını dile getirme özgürlüğüne sahip olmadan büyümesidir. Böyle bir durumda çocuk, bunu bastırma mekanizması olarak işleyecek ve büyüdüğünde de ağlamaktan imtinâ edecektir.

Bir çocuk küçükken her ağladığında azar işitmişse ağlamanın kötü bir şey olduğunu zannederek yetişecektir. Bu da ilerleyen süreçte duygularını hep içine atmasına yol açacak, biriken duygular ise farklı şekilde gün yüzüne çıkarak birçok probleme zemin hazırlayacaktır.

Ağlamak İstiyorum, Ne Yapmam Gerek?

aglamak istiyorum ne yapmam gerek
Ağlamak istiyorum, ne yapmam gerek?

Eğer fiziksel bir sorununuz varsa önce bunun tedavi edilmesi lâzımdır. Ancak ağlayamamanızın altında psikolojik bir durum yatıyor ise, ağlamak için ne yapmalıyım? Sorunuzu şöyle cevaplandırabiliriz:

  • Tepkilerinizi ve düşüncelerinizi gözden geçirip hissettiklerinize odaklanmaya çalışın.
  • Güvendiğiniz insanlara içinizi dökün.
  • Sesli düşünün, aynanın karşısına geçip kendi kendinizle konuşun.
  • Kendinizi özgür hissedeceğiniz bir mekâna gidin.
  • Duygularınızı rahat bir biçimde dile getirmek için yazmayı tercih edebilirsiniz.
  • Yardıma ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız uzman bir psikoloğa başvurmaktan çekinmeyin.
5/5 - (1 vote)

Bir önceki yazımız olan Apotemnofili Nedir ve Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About the author

admin

Leave a Comment